altınordu reklam
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
Akıllı ev sistemleri
6 Temmuz 2022 Çarşamba Saat: 08:17

‘VARLIK BARIŞI FIRSATINI KAÇIRMAYIN’

Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı M.Ender Sönmez, ‘Varlık barışı 5 Temmuz 2022 tarih 31887 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7417 sayılı kanun ile ve bir öncekine göre bazı değişiklikler ile yürürlüğe girmiştir.
‘VARLIK BARIŞI FIRSATINI KAÇIRMAYIN’

Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı M.Ender Sönmez,  ‘Varlık barışı 5 Temmuz 2022 tarih 31887 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7417 sayılı kanun ile ve bir öncekine göre bazı değişiklikler ile yürürlüğe girmiştir. Varlık barışı ile özü itibariyle kayıt dışı kalan varlıkların bildirimine ve bu yolla ekonomiye kazandırılmasını amaçlandığı görülmektedir’ dedi.

YURTDIŞI VE YURTİÇİ VARLIKLAR KONU EDİLEBİLECEKTİR

Varlık barışına hem yurtiçi hem de yurtdışında bulunan varlıklar konu edilmektedir. Yurt dışında bulunan; para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının banka veya aracı kurumlara bildirilmesi gerekmekte iken yurtiçinde bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazlar vergi dairelerine beyan edilerek varlık barışı uygulamasına konu edilebilecektir. Yurtdışında bulunan ve varlık barışı bildirimine konu edilen varlıkların, banka veya aracı kurumlara bildirim yapılmasından itibaren istisnaları hariç üç ay içinde Türkiye’ye getirilmesi veya Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi gerekmektedir. Gerek yurtdışı varlık bildirimine gerekse yurtiçi varlık beyanına konu edilen varlıklar, vergi mükellefi olması halinde bildirimi yapanın kanuni defterlerine kaydedilmesi gerekmektedir.

SON TARİH 31 MART 2023

Bildirim ve beyan için son süre 31 MART 2023 tarihidir. Bir önceki uygulamadan farklı olarak yurtiçi varlıkların beyanında vergi mükellefiyeti şartı kaldırılmıştır.

TAŞINMAZLARDA TAPU HARCI VE DEĞER ARTIŞ KAZANCI MUAFİYETİ

Yeni düzenlemeye göre taşınmazların işletme kayıtlarına alınması ve işletmeye devrine ilişkin olarak tapuda yapılacak işlemlerden tapu harcı alınmayacaktır. Bu taşınmazların işletmeye devri elden çıkarma sayılmayacak ve devir eden açısından değer artış kazancı olarak sayılmayacaktır.

YURT DIŞI VARLIKLARDA 

BİLDİRİM SÜRELERİNE GÖRE VERGİ ÖDENECEK

Yurt dışı varlıklarının banka ve aracı kurumlara bildirilmesinde bildirim sürelerine göre değişik oranlarda vergi tahsil edilecektir. 30/9/2022 tarihine kadar yapılan bildirimler için %1, 1/10/2022 tarihi ila 31/12/2022 tarihi (bu tarih dahil) arasında yapılan bildirimler için %2, 31/3/2023 tarihine kadar yapılan bildirimler için %3 oranında peşin olarak vergi tahsil edilecektir. Bildirilen varlıkların, Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılan hesaplara transfer edildiği veya yurt dışından getirilerek bu hesaplara yatırıldığı tarihten itibaren en az bir yıl süreyle tutulması halinde %0 olarak uygulanacak, önceden ödenen vergiler bildirim sahibinin ilgili vergi dairesine başvurusu üzerine iade edilecektir.

YURTİÇİ VARLIKLARIN BEYANINDA %3 VERGİ ÖDENECEK

Vergi dairelerine beyan edilen varlıkların değeri üzerinden %3 oranında vergi hesaplanacak ve bu vergi, takip eden ayın sonuna kadar ödenecektir.

BİLDİRİLEN VARLIK TUTARLARINA GÖRE VERGİ İNCELEMESİ YAPILMAYACAK

Bildirilen veya beyan edilen varlıklara isabet eden tutarlara ilişkin vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacaktır. Diğer nedenlerle başlayan vergi incelemeleri ile takdir komisyonu kararları sonucu bulunan matrah farkının madde kapsamında bildirilen veya beyan edilen varlıklar nedeniyle ortaya çıktığının tespiti ve bildirilen veya beyan edilen varlık tutarının, bulunan matrah farkına eşit ya da fazla olması durumunda matrah farkına ilişkin tarhiyat yapılmayacaktır’ dedi.

 nCANAN ÖZDEMİR

 

Bu haber toplam 293 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ‘VARLIK, BARIŞI, FIRSATINI, KAÇIRMAYIN’

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler