HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
29 Haziran 2022 Çarşamba
Fındık Fiyatı


22.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
16 Mayıs 2022 Pazartesi Saat: 01:06

EĞİTİM KENTİ ORDU’DAN TÜRK HALK MÜZİĞİ KONSERİ

"Türk Halk Müziği Korosu Konseri" Ordu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.
EĞİTİM KENTİ ORDU’DAN TÜRK HALK MÜZİĞİ KONSERİ

Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen, Altınordu Penpe İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesinde görev yapan çeşitli branşlardan öğretmenlerin  ve öğrencilerinoluşturduğu 48 kişilik bir kadroyla, bu yıl ilk defa düzenlenen "Türk Halk Müziği Korosu Konseri"  Ordu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.    

"Eğitim Kenti Ordu'muz, güzel sanatlara olan ilgisi ve katkısı ile ülkemizde olduğu gibi dünya sanat hayatına da birçok alanda yetiştirdiği sanatçılarla kendini kanıtlamış bir şehirdir. Bu bağlamda Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen etkinliklerimizden biri olan "Türk Halk Müziği Konseri"miz, Anadolu insanının yüzyıllardır sevdasını anlattığı, kanadına özlemlerini yükleyerek selamlarını sılaya göndermekte ulak seçtiği, turnalara dil döktüğü bir ağıtla başladı konserimiz. 

"Anlatamam derdimi dertsiz insana, dert çekmeyen dert kıymeti bilemez. Ben bir insanoğlu sen bir dut dalı, ben babamı sen ustanı unutma!" diyen Aşık Veysel'den; Bozkırın Tezenesi olarak adlandırılan "Darda kaldım diye umutsuz olma, yok iken dünyayı var eden vardır. İlimsizlik bilgisizlik yüzünden, cehalet hortlayıp çıkar mı çıkar. Sevgisizlik saygısızlık yüzünden, insan insandan bıkar mı bıkar. Bana öldü demeyin yoruldu gitti deyin." diyen Neşet Ertaş'a, bir çok usta ozanın eserlerinin seslendirildiği konserimiz büyük ilgi gördü. 

18 türkünün seslendirildiği konserde konuşma yapan Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, "Türküler, toplumumuzun tarihini, gelenek ve göreneklerini en güzel şekilde yansıtan unsurlarımızdandır. Kültürel özelliklerimizi en çok yansıtan müzik türü, şüphesiz halk müzikleridir. Halkın içinde doğmuş ve yaşamış olan ozanlarımız, Türk halk müziğimizi değerlerimizle kuşaklar boyu tanıtmakta aracı olmuş ve kalıcı kılmışlardır. Çaldıkları sazdan çok, söyledikleri söze önem veren halk ozanlarımız, kültürümüzün tanıtılmasında büyük emeği olan insanlardır. Onlar toplumumuzun dili, aynası ve kimliği olmuşlardır.

Türk Halk Müziği'ne hayat veren hikâyelerin kökü, yüzyıllar öncesine uzanan ve bu uzun serencamın yoldaki işaretleri mahiyetindedir. Merhum Yahya Kemal, Itri şiirinde bu gerçeği şu şekilde ifade ediyor: 

"Tâ Budin'den Irâk'a, Mısır'a kadar,

Fethedilmiş uzak diyarlardan,

Vatan üstünde hür esen rüzgâr,

Ses götürmüş bütün baharlardan.

O dehâ öyle toplamış ki bizi,

Yedi yüz yıl süren hikâyemizi

Dinlemiş ihtiyar çınarlardan."

Türk müziği hem bu kadim birikimin, hem asırlık yolculuğumuzun, hem de bin yıllık hikâyemizin özü ve özetidir. Her bir türkümüz, Horasan Erenlerinin hikmetini, Maveraünnehir'in bereketini, Anadolu'nun irfanını bugüne taşıyan bir hazinedir. Türkü ve şarkılarımız bizim bu topraklardaki varlığımızın seste, sözde, güftede ve şiirde vücut bulan abideleridir. Yürek tellerimizi titreten her bir eserde insanımızın çığlığı, sevdası, hayalleri, sevip de kavuşamayanların hasreti vardır.

Türk müzik tarihinde Itri'nin yeri neyse Karacaoğlan'ın yeri de orasıdır. Dede Efendi ne kadar hürmete layıksa, Aşık Veysel de aynı derecede hürmete layıktır. Mahsun-i Şerif'e nasıl minnettarsak, bozkırın tezenesi Neşet Ertaş ustaya da aynı şekilde minnettarız.

Bugün burada güzel Anadolu'muzun dört bir köşesinden gelen halk esintileriyle; Şanlıurfa'da "Yeşilbaşlı telli durnam" ile; Kırşehir'de bozkırın tezenesi Neşet Ertaş Usta'dan "Ayva turunç narım var / Benim ah ü zarım var" diyerek; Karadeniz'in incisi Ordu'muzdan Akdeniz'e, Adana'ya doğru "Adana köprü başı" adlı türkülerimiz sizlere eşlik edecek

Daha sonra sınırlarımız dışına uzanıp dost ve kardeş ülkemiz Azerbaycan'dan "İndim yârin bahçasına çiçekler açmış / O yâr benim yüreğimde yareler açmış" türküsüyle Aşıkların diyarı İç Anadolu'muza uzanıp Sivas'tan Aşık Veysel, bizi "Benim Sadık Yarim Kara Topraktır" türküsüyle karşılayacak.

Sözlerime son verirken Divan Şairimiz Baki'nin "Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş" gazelinden hareketle; her biri birbirinden değerli öğretmenlerimiz tarafından seslendirilen ve sevgili öğrencilerimizin de eşlik ettiği türkülerimizi dinlerken hoş vakit geçirmenizi diliyorum.

Himayelerinde çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Valimiz Sayın Tuncay Sonel'e, değerli protokol üyelerimize, bu anlamlı çalışmaya katkı sağlayan kıymetli meslektaşlarıma, öğrencilerimize, misafirlerimize ve tüm paydaşlarımıza programa katılımlarından dolayı Eğitim Ordu'muz adına çok teşekkür ediyorum." dedi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen konserimizde emeği geçen Penpe İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencilerimizden oluşan koromuza, koro şefimiz Sayın Özgür Erden, okul orkestramıza destek veren Fen Lisesi Müzik Öğretmenimiz Çağlar Tatlıcı'ya, mezun öğrencimiz Alper Ünal ve Gölköy Şehit Hikmet Mert Ortaokulu öğretmenimiz Merve Şentürk'e teşekkür ediyoruz.

Bu haber toplam 256 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler