Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Ağustos 2022 Cuma
Fındık Fiyatı


22.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
15 Mart 2022 Salı

‘FINDIK ÜRÜNÜNE UYGULANMALIDIR’

Ordu Ziraat Odası Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Eski Başkan Vekili Onur Şahin; ‘’ Girdi maliyetlerinde yaşanan azami artış nedeniyle bu yıla ait Tarım Desteklemesi Kararında değişlik yapıldı.
‘FINDIK ÜRÜNÜNE UYGULANMALIDIR’

Ordu Ziraat Odası Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Eski Başkan Vekili Onur Şahin; ‘’ Girdi maliyetlerinde yaşanan azami artış nedeniyle bu yıla ait Tarım Desteklemesi Kararında değişlik yapıldı. 11 Mart 2022 tarihinde yayınlanan 5284 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı ürünlere Dekara 50 TL ek gelir desteği ödemesi getirildi.  Önemli bir üretici kesimini kapsayan fındık ürünü ek girdi desteği kapsamı dışında bırakılmıştır’’ dedi.

‘’Fındık üreticisi kapsam dışında bırakıldı’’

Şahin, ‘’Bu yıl içinde ödenecek olan Tarımsal Desteklemeler 11 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 4760 sayılı Cumhurbaşkanı Kararına dayanmaktadır’’ hatırlatmasını yaparken şunları kaydetti.

‘’Fındık üreticileri tarımsal desteklemeler kapsamında 2 destek kaleminden yaralanmaktadır. Bunlar; mazot ve gübre desteği ile halk arasında dönüm parası olarak bilinen ve 7 yıl artırılmadan dekara 170 lira olarak ödenen Alan Bazlı Gelir Desteği.

 4760 sayılı Cumhurbaşkanı  Kararı kapsamında  mazot-gübre desteği  içinde bulunduğumuz mart ayı başında fındık üreticileri de dahil olmak üzere tüm üreticilere ödenmiştir. Bazı tarım ürünlerine dekara 76 TL yapılan  mazot –gübre desteği ,  fındık üreticilerine dekar başına 26 TL ödeme yapılmaktadır.

‘’DEKARA 50 TL EK GİRDİ DESTEĞİ GETİRİLMİŞTİR’’

2022 yılı içinde ödenecek olan 2021 yılına ait tarım desteklemeleri 11 Kasım 2021 tarihte yürürlüğe giren  4760 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararına dayanmakta olup, Kararın yayınlandığı tarihte   çitçinin kullandığı girdilerin ağırlığını oluşturan , gübre ve zirai mücadele ilaçlarının maliyetine doğrudan etki eden dolar kuru; 9,52 TL , mazotun litresi ise 8,30 TL  olup bugün itibariyle döviz bazında % 52 artış olmakla birlikte kimyevi gübre fiyatları % 200-350 arasında artmış , mazot da ise artış oranı % 177 olarak gerçekleşmiştir.

Üretim  girdilerinde yaşanan bu azami artışlar üreticilere ek girdi destekleri sağlanmasını zorunlu hale getirmiş,  bu kapsamda 11 Mart 2022 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5284 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ürünlerine bir defaya mahsus olmak üzere dekara 50 TL ek girdi desteği ödenmesi kararı alınmıştır.

Ayrıca yine aynı Karar kapsamında arpa, buğday ,çavdar ,yulaf ve çeltik ürünlerine dekara 16 lira olarak uygulanacak olan sertifikalı tohum kullanın desteği % 50 artırılmak suretiyle 24 TL ye yükseltilmiştir.

‘’ FINDIK ÜRÜNÜNE DE UYGULANMALIDIR’’

Cumhurbaşkanı kararı ile  girdi maliyetlerinde yaşanan azami artış karşısında  bazı ürün gruplarına getirilen ek girdi destek ödemesi kararları doğru ve yerinde kararlar olup, fındık üreticilerinin ek girdi destek ödemeleri dışında tutulmasının biç bir mantıklı izahı yoktur. 

2021 Martında  tonu 2.100. TL olan ve  fındık üreticilerinin ağırlıklı olarak kullandığı  26 CAN gübresinin tonu bugün 6.000 .TL dir. Zirai mücadelede kullanılan ilaçlarda ki artış da aynıdır. Tırpan  ve ilaçlama motorlarında kullanılan benzindeki artış işe akaryakıt panolarından üretici izlemektedir.

En kısa sürede fındık ürününe de ek girdi ödemesi öngören Cumhurbaşkanlığı Kararı yayınlanarak mart/nisan ayları içinde ödenen Alan Bazlı Gelir Destek ödemeli ödenmeden ödeme icmalleri ek ödemeyi de ihtiva eder şekilde 170 TL olan ödeme 220 TL/ dekar olarak  güncellenerek fındık üreticilerine ödemesi yapılmalıdır.

Ek girdi ödemesinin mevcut  ödeme planına yetişememesi durumunda ise fındık hasadı yapılmadan Temmuz ayını geçmeyecek şekilde ödeme planlaması yapılarak ek ödemenin hasat dönemi öncesi üreticiye ulaşması sağlanmalıdır.

‘’BÖLGE MİLLETVEKİLLERİ VE ZİRAAT ODALARI KONUNUN TAKİPCİSİ OLMALIDIR’’

Fındık ürünü Karadeniz Bölgesi  ve ekonomisi için hayati önemde bir ürün olmakla birlikte , yıllık ortalama 2 milyar dolarlık bir ihracat geliriyle de stratejik bir üründür. Ek girdi desteği  daha verimli ve yüksek  rekolteli bir ürün sezonu oluşmasına yardımcı olacak ,  bu  durum gerek üretici ve gerekse de ülke açısından fayda sağlayacaktır.

Başta iktidar milletvekilleri olmak üzere tüm bölge milletvekilleri ve her ilçede kurulu Ziraat Odaları tüm dikkatlerini Fındık üreticilerine de ek girdi desteği sağlayacak bir  Cumhurbaşkanlığı Kararının yayınlanmasına   vermeli, en kısa sürede fındık ürününe de ek girdi desteği ödemesini öngören Cumhurbaşkanlığı Kararı yayınlanmalıdır.’’

Haber Merkezi

Bu haber toplam 550 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ‘FINDIK, ÜRÜNÜNE, UYGULANMALIDIR’

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler