HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
11 Ekim 2021 Pazartesi

‘ÇÖPLÜKTEN LAVANTAYA’

Durugöl çöp depolama alanı olarak kullanılan 17 dönümlük arazide oluşturulan Altınordu’nun lavanta tarlasında ilk hasat yapıldı.
‘ÇÖPLÜKTEN LAVANTAYA’

Durugöl çöp depolama alanı olarak kullanılan 17 dönümlük arazide oluşturulan Altınordu’nun lavanta tarlasında ilk hasat yapıldı.

Altınordu Belediyesi, Durugöl Mahallesi'nde yer alan 17 dönümlük arazi üzerinde bulunan eski vahşi çöp depolama alanını lavanta tarlasına dönüştürerek hem doğaya hem de ekonomiye kazandırmayı hedefliyor  

İLK HASAT 

Altınordu Belediyesi tarımsal Hizmetler Müdürlüğünce gerçekleştirilen çalışma ile Nisan ayında Başkan Aşkın Tören’in de katıldığı etkinlikle toprakla buluşturulan 15 bin lavantanın ilk hasadı gerçekleştirildi. Tıbbi ve aromatik özelliği ile büyük ilgi ve beğeni toplayan aynı zamanda ekonomik değeri yüksek bir bitki olan arazilerin mor bereketi Lavanta kozmetikten temizlik sektörüne, sağlıktan sanayiye kadar geniş bir alanda kullanılıyor.

DEĞER KATACAK

Kıyıya yakınlığı ile Türkiye’de bir ilk olma özelliği de taşıyan proje hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Tören, “Yakın zamana kadar vahşi çöp depolama alanı olarak kullanılan Durugöl mahallemizdeki bu bölge rehabilite edildikten sonra çevreye zarar vermeyecek bir hale getirildi. 17 dönümlük arazi üzerine kurduğumuz lavanta tarlası ekoloji ile ekonominin birleştiği yer olacak.  15.000 lavantanın toprakla buluştuğu bu alanda yeni istihdam sahaları yaratmayı, turizmi güçlendirmeyi ve alternatif gelir kaynakları oluşturmayı hedefliyoruz. Projemiz tamamlandığında çevre düzenlemesi ve estetiği ile şehrimizin turizm cazibe ve çekim merkezlerinden biri olacak.  Lavanta bahçelerinin görsel güzelliği turizmde katma değer yaratırken, bu bahçelerde lavanta balı da üretebiliyor. Projemiz bu yönüyle de arıcılık alanında ayrıca bir katma değer oluşturacak. Çevre dostu düzenlemeyle âtıl durumdaki bu araziyi şehrimize kazandırmanın yanında gelecekte hayata geçireceğimiz projelerle birlikte istihdama yönelik her alanda adımlarımızı da atmaya devam ediyoruz. Şehrimize ve hemşehrilerimize hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 106 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ‘ÇÖPLÜKTEN, LAVANTAYA’

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler