HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Ekim 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


22.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
24 Eylül 2021 Cuma

BALIKÇIDA, VATANDAŞDA HAMSİ YOLU GÖZLÜYOR...

Barış Sönmez," Biz istiyoruz ki her eve her gün balık girsin. Çocuklarımız balık yiyerek büyüsün. Ama vatandaşımızın alım gücü eskiye göre geriledi. Fındıkda para etmedi. İnşallah hamsi bol çıkarda vatandaşımız ucuz balı
BALIKÇIDA, VATANDAŞDA HAMSİ YOLU GÖZLÜYOR...

* Başaran Balıkçı İşletmecisi Barış Sönmez, balık satışlarında eski günleri aradıklarını söyleyerek,  ekonomik 

sıkıntının balıkçı esnafını da olumsuz etkilediğini kaydetti.

Ordu'nun balık merkezi Perşembe ilçemizde bu günlerde çeşit çeşit balıklar tezgahları süslede vatandaşın alım gücünün zayıflığı balık satışlarında eski günleri aratır oldu.

Karadeniz'in en lezetli balıklarının  avlandığı Perşembe açıklarından gelen balıklar ilçenin meşhur balık pazarından satışa sunuluyor. Balıkçı esnafı Başaran Balıkçı işletmecisi Barış Sönmez " Eski günleri arar olduk. Vatandaşımızın alım gücü eskisi gibi değil. Tezgaha gelen balık ucuz olduğu zaman bizimde, vatandaşında yüzü gülüyor" diyerek her esnaf kesiminde olduğu gibi balıkçı esnafınında ekonomik sıkıntıdan etkilendiğini söylüyor.

Bu yıl fındık fiyatlarınında bölge ekonomisini canlandırmaya yetmediğini ifade eden Başaran Balıkçı İşletmecisi Barış Sönmez en ucuz balık istavritin kilosunun 15 lira olduğunu ifade ederek, "Biz Perşembenin eski esnaflarındanız. Vatandaşımızın alım gücü her yıl bir geçen yıldan daha kötüye gidiyor.  Devletimiz yöremizin geçim kaynağı fındığa 26.5 lira fiyat versede serbes piyasada fındık üç yıl öncesinin fiyatına düştü 23 liradan satılıyor.

Geçmişte her gün balıkçı tezgahına uğrayan vatandaş şimdilerde haftada bir uğrar oldu. Çünkü fındığı para etmedi. Yan geliri de yok. Perşembe genelde emekli şehri ama emeklide yeterli maaş alamıyor. Yinede esnaflığımız sürdürüp, geçinip gidiyoruz" 

Dar gelirlinin sofrasının vazgeçilmezi hamsinin bu yıl bol avlanmasını beklediklerini ifade eden Barış Sönmez, "Bu günlerde ençok Palamut, Mezgit, İstavrit, Çinekop avlanıyor. Hamsi ağlara vurdu ama yeterli gelmedi. Bol çıkan balıkların en ucuzu da istavrit. Kilosunu 15 liradan satıyoruz. 

Bizim Perşembe'nin kaya mezgitinin kilosu ise 30 lira. Daha ucuz mezgitlerde var tabi.

Palamut az çıkıyor. Tane fiyatı boylarına göre değişmekle birlikte genelde 25 lira. İnşallah gelecek günkerde Karadenizimizde hamsi bol çıkarda vatandaşımız bol bol balık yer."

Perşembe'de balıkçı tezgahlarını süsleyen mevsim balıklarının fiyatları şöyle:

İstavrit : 15, Mezgit (Kaya) : 30, Mezgit ağ : 20, Palamut tane 25, Barbun : 30, Lüfer : 150  Kalkan : 180, Sargan : 40, Levrek : 60, Somun : 50, Çupra : 55, Çinekop : 35 lira.           ZÜLAL AKYÜZ

Bu haber toplam 132 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : BALIKÇIDA, VATANDAŞDA, HAMSİ, YOLU, GÖZLÜYOR...

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler