Yavrulama döneminde karacalara dikkat!

Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliği yavrulama döneminde karaca ve yavruları ile ilgili olarak vatandaşları uyardı.
Bu haber 2020-05-18 03:38:07 eklenmiş ve 101 kez görüntülenmiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliği yavrulama döneminde karaca ve yavruları ile ilgili olarak vatandaşları uyardı.

Doğa Koruma Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğüne ve Ünye Şefliğine son bir hafta içerisinde karaca yavrusu bulan vatandaşlardan çok sayıda ihbar geldiği belirtilerek şöyle denildi;

Karacalar Ordu İlinde yaşayan önemli yaban hayvanı türlerinden bir tanesidir. İlimizde yaşayan 32 Memeli türünden biri olan sevimli karacalar koruma altında olması nedeniyle son yıllarda popülasyonu artarak adeta Ordu’nun simgesi haline gelmiştir.

Karacalar her yıl ,Mayıs ve haziran aylarında ; 1 yada 2 yavru doğururlar. İlimiz Coğrafi şartları nedeniyle Orman Alanları,fındıklıklar , ekili araziler ve yerleşim alanları içicedir. Bölgemizde bu aylarda fındık bahçelerinde gübreleme tırpan  ( ot biçme) ve temizlik yapma gibi tarımsal faaliyetler yapılmaktadır. Yaban hayatının önemli bireylerinden olan karacalar bazen yüksek otların mevcut olduğu fındıklık arazilerine yavrulama yapmaktadırlar. Bu sebeplerden dolayı fındık bahçelerinde tarımsal faaliyetlerde bulunan vatandaşlarımızın karaca ve karaca yavruları ile karşılaşma (temas ) olasılığı çok yüksektir.

Vatandaşlarımızın Fındık Bahçelerinde Karaca Yavruları ile karşılaşması halinde Yaban hayatına destek olmak için yapılması gereken en doğru hareket onları görmemezlikten gelerek yokmuş gibi davranmalarıdır. Eğer yavru karaca yaralı ve terk edilmiş değilse, yırtıcı hayvan ve başıboş köpek tehlikesi acil yardım ve tedaviye ihtiyacı yoksa bulunduğu yerde bırakılmalı dokunulmamalıdır. Etrafında bulunan otluk veya çalılıkların bozulmamalı, civarda sahipli köpekler varsa sahipleri tarafından kontrol altına tutulmalıdır. Belirli bir uzaklıkta sessizce annesinin gelip gelmediği gözlemlenmelidir. Karacalar İnsan Kokusuna hassas oldukları için yavrunun bulunduğu yere yaklaşmayabilirler.  Ayrıca Fotoğraf çekme isteği uyandıran bu sevimli yavruya insan eli değdiğinde aynı yerde bırakılsa bile annesi geldiğinde kokusunu tanımayıp terk edebilmektedir.

Eğer Biz Müdahale etmezsek anne karaca geri döner bıraktığı yerde yavrusunu bulur ve sahip çıkar. Doğanın kanunu budur. ‘’Hiçbir Anne olağanüstü şartlar olmadıkça yavrusunu terketmez.’’

Ayrıca karaca yavrularının yaralı ve tehlike altında olması gibi acil durumlarda vatandaşlarımız çıplak elle değil eldivenle müdahale ederek, durumu en yakın Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlükleri, İl Şube Müdürlükleri ve Şefliklerine ihbar etmeleri gerekmektedir.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş