TÜRKİYE’DE GIDA ARZ GÜVENLİĞİNDE SIKINTI YOK

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye'de gıda arz güvenliğinde bir sıkıntı olmadığını belirterek, "Ülkemizde ilk Covit-19 vakası görülmeden önce bazı adımlar attık. Bunlardan en önemlisi, perakende zincirlerini ileride yaşanabilecek olası sıkıntılara hazır olmaları konusunda yönlendirmemizdi. Bu sayede marketlerimizin stokları iyi ve rafları dolu durumda" dedi.
Bu haber 2020-04-10 00:21:12 eklenmiş ve 124 kez görüntülenmiştir.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye'de gıda arz güvenliğinde bir sıkıntı olmadığını belirterek, "Ülkemizde ilk Covit-19 vakası görülmeden önce bazı adımlar attık. Bunlardan en önemlisi, perakende zincirlerini ileride yaşanabilecek olası sıkıntılara hazır olmaları konusunda yönlendirmemizdi. Bu sayede marketlerimizin stokları iyi ve rafları dolu durumda" dedi.

Bakan Pakdemirli, video konferans aracılığıyla Konya'daki çiftçiler, üreticiler, yetiştiriciler ve sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Yaşanan küresel virüs salgını nedeniyle video konferans aracığıyla buluşmak zorunda olduklarını belirten Pakdemirli, salgının en kısa zamanda el birliği ile atlatacağını ve ilk fırsatta yüz yüze buluşacaklarını söyledi. 

Pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tarımsal konularla ilgili bilgi verdiğini anımsatan Pakdemirli, şöyle konuştu: "Sayın Cumhurbaşkanımız, 'Çiftçimiz, üreticimiz bir karış yer dahi boş bırakmadan eksinler biçsinler, biz çiftçimizin üreticimizin arkasındayız.' dedi."

Türkiye'de gıda arz güvenliğinde bir sıkıntı olmadığını vurgulayan Pakdemirli, "Ülkemizde ilk Covit-19 vakası görülmeden önce bazı adımlar attık. Bunlardan en önemlisi, perakende zincirlerini ileride yaşanabilecek olası sıkıntılara hazır olmaları konusunda yönlendirmemizdi. Bu sayede marketlerimizin stokları iyi ve rafları dolu durumda, şu ana kadar da dünyanın pek çok ülkesinde yaşanan market manzaralarına ülkemizde rastlamadık." ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli, bu güçlü tarım ve orman altyapısını oluşturabilmek için, son 17 yılda birçok çalışmayı hayata geçirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda; tarımsal hasılamızı %645 artırarak 275 milyar TL'ye çıkardık. 308 milyar Lira tarımsal destek verdik. 565 baraj inşa ettik. 6,6 milyon hektar araziyi sulamaya açtık. 4,5 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Tohumluk üretimimizi 8 kat artırdık. Tohumluk ihracatımızı 10 kat artırdık. Ayrıca 18 milyar dolarlık tarımsal ihracatımız ve 5,3 milyar dolarlık dış ticaret fazlamız ile tarımda net ihracatçı konuma geldik."

Kapısının herkese açık olduğunu ve sektörün sorunlarına doğrudan eğilmeye çalıştığını anlatan Pakdemirli, bu çerçevede 70 ilde program ve 200'ü aşkın toplantı yaptığını, böylece tarımsal üretimdeki yapısal sorunları yerinde çözme yolunu tercih ettiğini söyledi.

Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vurguladığı gibi yerlilik ve millilik ekseninde tarım ve ormancılık politikalarını oluşturduklarını belirterek, Türkiye'yi 2023 hedeflerine ve 2053 ile 2071 ideallerine taşımak için gayret gösterdiklerini dile getirdi.

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri ile Türkiye'de gıda üretim üstleri kurduklarını anlatan Pakdemirli, bugün itibariyle 41 proje üzerinde çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Bakan Pakdemirli, üretilen stratejik ürünlerin lisanslı depoculuk sistemi ile kaliteli ve sağlıklı bir şekilde depolanmasını sağladıklarını ve böylece üreticilerin ürettiği ürünü değer fiyattan satmasını sağladıklarını ifade ederek, atıl durumda olan 2 milyon hektar tarım arazisini üretime kazandırmak için de çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

ÇİFTÇİLERE BU YIL 10,4 MİLYAR DESTEK ÖDEDİK

Bu zorlu süreçte çiftçilere destek olmaları için İl Tarım ve Orman Müdürlerine tüm imkânlarını seferber etmeleri talimatını verdiğinin altını çizen Pakdemirli, "Biz de Bakanlık olarak bu yıl içerisinde; 10,4 miyar liralık destekleme ödemesini çiftçilerimizin hesaplarına yatırdık. Bu desteklemelerin %10'a yakınını Konyalı çiftçilerimize verdik." dedi. 

Pakdemirli, başlattıkları "Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı" kapsamında tohum bedelinin %75'ini hibe olarak vermeye başladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Hasat zamanından önce fiyatları açıklayacağız. Artan maliyetler karşısında bu yılı da, doyurucu fiyat politikası ile telafi edeceğiz. Kimse merak etmesin, siz ekmeye, biçmeye alın teri dökmeye devam edin. Siz Üretin! Ürününüz tarlada, serada; etiniz, sütünüz ise elinizde kalmayacak! G2020 YILINDA 83 MİLYON 

FİDANI TOPRAKLA

 BULUŞTURACAĞIZ

Son 17 yılda 4,5 milyar fidanı toprakla buluşturduklarını dile getiren Pakdemirli, "Geçtiğimiz yıl milli bir seferberliğe dönüşen, "Geleceğe Nefes" kampanyamızı biliyorsunuz Guiness Rekoruyla taçlandırdık. 11 Kasım'ı da Sn. Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan ettik. 2020'de ise nüfusumuz kadar yani 83 milyon fidanı toprakla buluşturma hedefimiz var. Sizlerin desteğiyle bunu da başaracağız. Buna eminim. Yeni Guinesslere imza atacağız." dedi.  

HABER MERKEZİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş