‘iPiN UCU KAÇACAK’

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Koronavirüs mücadelesindeki son durum için bir açıklama yayınladı. Adıgüzel açıklamasında şunları belirtti:
Bu haber 2020-03-25 00:43:12 eklenmiş ve 254 kez görüntülenmiştir.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Koronavirüs mücadelesindeki son durum için bir açıklama yayınladı. Adıgüzel açıklamasında şunları belirtti:

Ülkemiz Covid-19 salgınıyla topyekün mücadele halindeyken birçok hastanede koruyucu malzeme, maske, gözlük, eldiven, test kiti hatta alkol yok. Eksik değil hiç malzeme olmayan hastaneler var. Bu konuda gelen eleştirilere, Sağlık Bakanı lokal bazı örneklerle genelleme yapılıyor dedi. Bir çok ilin genelinde hiç malzeme yoksa bu artık lokal bir sorun değildir.

Cumhurbaşkanı kaç gün sonra ortaya çıktı. 65 yaş üstüne maske ve kolonya dağıtacağız dedi şimdi gene ortada yok. O halka maske ve kolonya dağıtacağım diyerek tribüne oynarken, bazı hemşire ve doktorlar maske olmadığından karantina altına alındılar. Sağlık hizmetinin dışında kaldılar. Test kiti de henüz ellerinde olmadığından test yapılıp tekrar mücadeleye katılamıyorlar. Maske sayımız yeterli değilse, önceliğimiz savunma birliklerimiz olan sağlık çalışanları olmalıdır. Vatandaş hastalandığında tedavi edecek olan onlardır. Onları koruyamazsak kendimizi de koruyamayız.

32 GÜNDÜR MEMLEKETİ SAĞLIK BAKANI YÖNETİYOR

Çığ oluyor onlarca kişi ölüyor. Beyefendi Kırıkkale’de mitingde kalabalığa çay paketi atıyor.Koronavirüs salgınında ortada yok günler sonra çıkıyor. Kolonya maske atıp yine kayboluyor.

Memleketi 2 gün Hatay valisi yönetti, ondan sonraki 32 gündür de sağlık bakanı yönetiyor.

SGK ÖDEMELERİ ERKENE ALINMALI

Özel hastaneler dahil Türkiye’deki tüm hastaneler pandemi hastanesi ilan edildi. Ancak açıklanan pakette ne özel sağlık kuruluşları için, ne de özel olsun kamu olsun sağlık çalışanları için hiçbir iyileştirme yok. Bu hastanelere virüsle ilgili hasta geldiği zaman sosyal güvence sorulmaksızın ücretsiz tedavisinin yapılması gerekiyor. Bu sağlık kuruluşlarının ücretsiz bakacağı bu hastalar için Sosyal Güvenlik Kurumundan nasıl bir ödeme alacağı ile ilgili bir düzenleme bile hali hazırda yoktur.  Bu ekonomik yapısı ile özel hastanelerin bunları karşılayacak gücü de yoktur. Hizmete devam etmesi mümkün değildir. Bir an önce en azından 3 ay gecikmeli ödenen SGK ödemelerinin erkene alınması, ve bakacakları Covid-19 hastalarının ödemesinin nasıl yapılacağı ile ilgili SUT (Sağlık Uygulama Tebliği)’ta bir düzenlemenin hemen yapılması gerekmektedir.

DAHA SERT ÖNLEMLER ALINMALI

Bilinmelidir ki tüm Türkiye’de test sonucu negatif ancak klinik ve radyolojik bulgularıyla Kovid-19   olduğu kuvvetle muhtemel yüzlerce hasta vardır. Bu nedenle gerçek sayılar bakanın açıkladığı pozitif vakalar ve ölüm sayılarından daha yüksektir. Özellikle bu bir hafta içerisinde daha sert önlemler alınması gerekmektedir. Buna serbest dolaşımın sınırlandırılması da dâhildir. Yoksa ipin ucu kaçacaktır. Sağlık bakanımızın da günübirlik gelişen olaylara göre değil, olaylar gelişmeden önce proaktif bir yönetim sergilemesi gerekir. Dini, kültürel ve finansal etkilerle değil bilimsel akılla olayları yönetmek ve bilim kurulunun taleplerine çoğunlukla değil tamamiyle ve katiyetle uyulması gerekir.

BİRÇOĞUNUN EVİNE GÖTÜRECEK EKMEĞİ YOK

Burada en önemli sosyal sorunlardan biri de ekonomik sıkıntı içindeki seyyar satıcı, işportacı, gündelikçi, inşaat işçisi, kağıt toplayıcısı gibi el emeğiyle günübirlik geçinen vatandaşlarımıza evlerinde kaldığı süre içerisinde her türlü barınma, ayni ve nakdi yardımın ulaştırılması elzemdir. Birçoğunun evine götürecek ekmeği, çocuğuna alacak mama ve bez parası yoktur. Yine, evde bakıma muhtaç çok sayıda insanımızın da genel ve yerel yönetim tarafından hızlıca tespit edilip tüm ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir.

HABER MERKEZİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş