BİNLERCE İŞCİ İŞSİZ KALACAK

Fındık sanayicisi ve ihracatçı Mehmet Albayrak, “TMO fındığı elinde tutarsa binlerce kişi işsiz kalacak. Ülkeye döviz gelmeyecek”dedi
Bu haber 2020-02-03 09:14:27 eklenmiş ve 294 kez görüntülenmiştir.

Fındık sanayicisi ve ihracatçı Mehmet Albayrak, “TMO üreticiden aldığı fındığın satışını geçiktirerek stokculara, fırsatçılara, haksız kazanç peşinde koşanlara destek oluyor” dedi.

Fabrikalar ve imalatçı ihracatçılar fındık bulmakta zorlanıyor

Mehmet Albayrak, TMO’nun üretici dostu olduğu kadar sektörde bulunan binlerce işçi çalıştıran imalatçı ihracatcılarında yanında olması gerektiğini belirterek açıklamasını söyle sürdürdü:

“Sezon başında toptancı piyasasında 38 tl olan kavrulmuş fındık bugün aynı piyasada 50-55 tl marketlerde ise 60-70 tl dir. Bu fındık tüketicisini cezalandırmaktır. 

Fındık kullanarak ürün yapan sanayiciler bu stokcular fırsatçılar yüzünden cezalandırılmakta, fabrikalar ve imalatçı ihracatçılar fındık bulmakta zorlanmaktalar. 

Sezon başında 28-32 tl olan naturel fındık fiyatları bugün stokcular yüzünden 42 tl kadar çıkmıştır. Bu haksız kazanç ortamına ancak TMO piyasaya, aldığı fındıkları satarak son verebilir..

TMO 80 bin ton fındığı piyasaya sürmeli

TMO üretici dostu olduğu kadar sektörde bulunan binlerce işci çalıştıran imalatçı ihracatcılarında yanında olmalıdır.. TMO kurum olarak alım ve satımlarda kar amacı yerine, fındık sektöründe miktar ve fiyat istikrarı sağlayan kurum olmalıdır. TMO’nun güvenilirliği haksız kazanç peşinde koşan, stokçuların, fırsatçıların, yanında olmadığı için çok yüksektir.. TMO bir an evvel üreticiden aldığı fındığı maliyetleri üstüne koyarak kar amacı gütmeden 80 bin ton fındığı piyasaya sürmesini bekliyoruz.

Piyasayı sunni olarak yükselten bu fırsatçı kesimin şu andaki fiyatları esas alırsa, piyasadan fındığı 14-15 tl toplayıp stokluyan kesimin haksız kazanç elde etmesine yardım etmiş olur.. TMO, alım fiyatı ve masraflar hesaplıyarak makul fiyatlarla piyasada satışa çıkmasını acil beklemekteyiz.. Eğer alım ve satım arasında artı bir fark var ise bu meblağı TMO mal satan üreticilere pirim olarak vermelidir. Eğer bu uygulamayı yapmaz ise devlet hazinesi devlet garantisi ile bulduğu finansmanla piyasadaki arz fazlasını alarak fiyatları yükseltmesi sonucu da kar elde ediyorsa ve bu karı üreticiye dağıtmıyorsa haksız rekabetin aktörü olur ve sektöre büyük zararlar verir.

TMO sanayiciliğe tüccarlığa heveslenmesin

Son zamanlarda üreticiden sezon başında aldığı ürünleri fason olarak işlemiş çok düşük fiyatlarla piyasaya mal sürerek piyasa koşullarında çalışan fındık işleme sanayine büyük zararlar vermiştir, vermeye devam etmektedir. Kavrulmuş fındık fiyatını belirleyen hammade fiyatı kendisinde ucuzdur.. Binlerce işci çalıştıran firmalar TMO’nun kavrulmuş fındık vs ürünlerinin fiyatları karşısında rekabet edememekte işleri sarsılmaktadır.. TMO sanayiciliğe tüccarlığa heveslenmesin. Devletle özel sektör yarış edemez. Aynı hammadde alımları özel sektöre sunulursa piyasa anarşisi kendiliğinden ortadan kalkacaktır.. TMO dan biz regülatör görevi piyasa düzenleyici ve istikrarı sağlayıcı faliyetler bekliyoruz. Bu sezon fındık alımlarında çok başarılı bir uygulama yaptı. Mal satımlarında da aynı başarıyı göstermesini bekliyoruz. Elinde bulunan fındığı imalatçı ihracatçılar aracılığı ile piyasa eşitlik ilkesine göre satmasını bekliyoruz. Ön talep toplayıp ihtiyaç sahiplerinin isteklerini adil bir şekilde yapacağından eminiz...”dedi. DUYGU BAŞ / ÖZEL HABER

 
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş