ÜRETİCİLER YARIŞTI

Ordu Valiliği himayesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Odaları işbirliğinde düzenlenen "Fındık Üreticileri Yarışıyor Ödüllü Bilgi Yarışması" kapsamında 19 ilçede eş zamanlı olarak yapılan sınavlarla ilçe finalleri gerçekleştirildi.
Bu haber 2020-02-03 07:27:13 eklenmiş ve 132 kez görüntülenmiştir.

Ordu Valiliği himayesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Odaları işbirliğinde düzenlenen "Fındık Üreticileri Yarışıyor Ödüllü Bilgi Yarışması" kapsamında 19 ilçede eş zamanlı olarak yapılan sınavlarla ilçe finalleri gerçekleştirildi.

Gürgentepe Kaymakamlığımızın daveti üzerine Gürgentepe ilçemizde gerçekleştirilen sınava ve akabinde düzenlenen törene Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, Gürgentepe İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Kuzu, Gürgentepe Ziraat Odası Başkanı Akın Çalış, kurum amirleri ve üreticilerimiz katılmıştır. Programda Gürgentepe İlçe Müdürümüz Murat Kuzu, Gürgentepe Ziraat Odası Başkanı Akın Çalış, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, İl Müdürü Kemal Yılmaz ve Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin tarafından protokol konuşmaları yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz törende yapmış olduğu konuşmada; "Bugün ilimizin tüm ilçelerinde Ordu ve ülkemizin en önemli ihracat ürünlerinden olan fındık için eş zamanlı olarak bir yarışma düzenlendi. Bu yarışma sonucunda her ilçemizden bir birinci seçeceğiz. Bu birincilerimiz arasından il birincisini seçeceğiz. Ancak bizim esas amacımız burada bir eğitim organizasyonu gerçekleştirerek üreticilerimizin doğru bildiği ancak yıllardır süre gelen yanlış alışkanlıklarını düzeltmek ve fındığın verim ve kalitesini artırmak" ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ PROJELER HATAYA GEÇİRDİK

Ülkemiz için fındığın öneminden bahseden İl Müdürü; "Fındık ülkemiz için gerçekten çok önemli bir ürün. Bunu rakamlarla ifade edecek olursak dünya fındık üretiminin %75 ini ülkemiz üretiyor. Dünya fındığının %25 ini de tek başına Ordu olarak biz üretiyoruz. Üretiminde lider olduğumuz fındığın birim alan verimine baktığımızda son zamanlarda ilimizde olumlu gelişmeler olsa da halen tam olarak istediğimiz seviyede değiliz. Biz eğer ki fındıkta dekara 10 kg verim artışı gerçekleştirsek ilimiz ekonomisine yıllık tam 370 milyon TL ilave katkı sağlamış oluyoruz. Bizde buradan yola çıkarak bu ürünün dekara verimini arttırıp üretiminde lider olduğumuz fındıkta birim alan veriminde de lider olmalıyız dedik ve bu konuda çok önemli projeler hayata geçirdik" şeklinde konuştu.

"Hepimizin bildiği gibi Kasım 2019 tarihinde 670 mahallede 2 bin 10 adet örnek fındık bahçesi oluşturmak amacıyla ilimiz tarımı açısından son derece önemli olan "Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada" projesini Ziraat Odalarımızla birlikte hayata geçirdik" diyerek sözlerine devam eden İl Müdürümüz; "Bu projemiz şuan sahada başarıyla uygulanmaya devam ediyor ve bugüne kadar timlerimiz tarafından kısa bir sürede yaklaşık 700 adet örnek bahçe oluşturulmuş durumda. Bu bahçelerimizle birlikte ilimizde şuan 2 bin 500'ün üzerinde örnek bahçelerimiz mevcut. Bu bahçelerimiz arasında 350 kg verim aldığımız bahçelerimiz var. Bu olay bizlere büyük gurur ve mutluluk veriyor.  Bunların yanında yine Ziraat Odalarımızla birlikte üreticilerimiz için yeni bir eğitim atağı başlattık ve Fındık Üreticileri Yarışıyor Ödüllü Bilgi Yarışmasını düzenledik. Yarışma kapsamında 15 bin adet kitap dağıttık. Ben bu kitaba fındığın anayasası diyorum. Bu kitapta fındıkla ilgili her şeyi bulabiliyorsunuz. Üreticilerimiz bu kitapları okuyarak yarışmaya hazırlandılar. Bizim amacımız üreticilerimizin bilgisini artırmak. Bu konudaki çalışmalarımız bundan sonrada Üniversitemiz, Ziraat Odalarımız, Fındık Araştırma Enstitümüz ve diğer paydaşlarımızla birlikte devam edecektir. Bizler fındık için bu çalışmaları yaparken çiftçimizin gelirini artırmak için ilave gelir getirici ürünler üzerinde de çalışıyoruz. Tarımla ilgili Ordu için güzel çalışmalar yapıyoruz. Ben bu sürece katkı veren başta Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Ziraat Odalarımıza, İlçe Belediye Başkanlarımıza, Kaymakamlarımıza, Üniversitemize ve çok değerli üreticilerimize teşekkür ediyor hepinizi saygı ile selamlıyorum" diyerek sözlerine son vermiştir.

Programda söz alan TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan; "Ziraat Odalarımız ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile birlikte ilimizde çok önemli projeler uyguluyoruz. Bunlardan bir tanesi de şuan uyguladığımız "Fındık Üreticileri Yarışıyor Ödüllü Bilgi Yarışması". Yarışmamıza 3 binin üzerinde üreticimiz başvurdu. Şuan tüm ilçelerimizde koordineli bir şekilde ilçe finalleri gerçekleştiriliyor. Burada amacımız üreticilerimizin daha bilinçli ve bilgiye dayalı üretim yapmalarını sağlamak. İlimizin ana ürünü olan fındıkta verim ve kaliteyi artırma noktasında olumlu gelişmeler var. Her yerde tarımı konuşuyoruz. Üreticilerimize her zaman destek olmak için çalışıyoruz. Ziraat Odalarımız ve İl Müdürlüğümüz ile birlikte uyum içerisinde önemli çalışmalar yapmaya devam edeceğiz" diyerek sözlerine son verdi.

Yapılan konuşmaların ardından yarışmada dereceye girenlere protokol tarafından ödülleri verildi.

19 İlçede eş zamanlı düzenlenen yarışmada birinci olan üreticiler

listesi şu şekilde;

Akkuş       : Mustafa Kemal AKÇAM

Altınordu        : Yakup ÖZYÜREK

Aybastı            : Nihat KOÇALAN

Çamaş             : Zekeriya ÇETİN

Çatalpınar       : Ali AYBARLIK

Çaybaşı           : Mustafa UYGUN

Fatsa               : Hüseyin ÇOBAN

Gölköy       : İbrahim Kansu GÜREL      

Gürgentepe    : Halime YILMAZ

Gülyalı             : Mehmet TÜKÜÇ

İkizce               : Adem ÖZTÜRK

Kabadüz          : Murat ATİK

Kabataş       : Osman Zeki ÖZYURT

Korgan             : Zeki SAÇ

Kumru             : Serdar EYİLİKÇİ

Mesudiye        : Ali TEYİN

Perşembe       : Sait Dursun ÇATI

Ulubey             : Ferhat PALA

Ünye              : Süleyman ARSLAN

 

HABER MERKEZİ

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş