‘FINDIĞIN GELECEĞİ PARLAK’

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, 19 Eylül Gazeteciler Derneğine ziyarette bulundu.
Bu haber 2020-01-21 07:26:28 eklenmiş ve 115 kez görüntülenmiştir.

Altınordu  Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, 19 Eylül Gazeteciler Derneğine ziyarette bulundu.

Atakan Akça ziyarette üreticilerin  geçim kaynağı olan fındıkla  ilgili açıklamalarda bulundu. 

Akça ‘Yöremizin  ve ilimizin sorunlarıyla alakalı geçen hafta mecliste hem iktidar hem muhalefet partisi  milletvekillerini ziyaret ettik. Sorunlarımızı dile getirdik, çözüm önerilerimizi sunduk. İnşallah  hem milletvekilleri bu konuya sahip çıkacaklarına inancım tam. Allah  çiftçimize üreticimize inşallah bundan sonra bol kazançlı hayırlı  sezonlar getirir. Tabii biz burda göreve geleli 1 sene oldu. Geldiğimizden  beri bir takım mücadeleler veriyoruz. Bu da fındık ürününün milli politikasının olması gerektiğini düşünüyoruz.Önemli mücadelelerimiz bunun için tabiii akabınde  fındık ürünümüzün değeri  konsunda da pazar konsunda  bir çok çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalardada bu sezon Cumhurbaşkanımıza ve bizde destek bölge milletvekiilerine teşekkür ediyorum’ dedi.

‘FINDIK HAK ETTİĞİ YERE GELECEK’

Akça açıklamasıya şöyle devam ederken ‘ Bu sezon fındık altın çağını yaşıyor. TMO’nun piyasada olması sezonun başından beri devam etmesi üretici açısından olumlu oldu. Fındık şu anda piyasada 21-22 lira bandında işlem görüyor. Dolaysıyla fındığın geleceği bana göre hakikaten çok parlak. Çünkü göstergeler fındığı geleceğini parlak olduğunu gösteriyor. Bana göre en önemlisi  iş tüketim hakikaten azımsanmayacak şekilde arttı, artmayada devam ediyor. En önemlisi bizim için bu İşte Çin gibi çok büyük bir pazar ülkemize fındıkla alakala girdi. Sanayicileri hatta bu sene ilk defa girmesine rağmen alıcı bazında 4. konuma geldi. Biz bunun daha da artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Fındık bundan  sonra hak ettiği değeri bulacaktır. TMO’nun hükümet yetkililerin devletimizin arkamızda olursa biz fındığı üreticilermiz, sanaycimizle ve ihracatcımızla beraber hak ettiği yere ulaştırılacağını düşünüyoruz’ 

‘TMO FINDIĞIN YANINDA’

Gazetecinin sorusu üzerine , ‘Bölgemizde  bir çok çeşitli yerde yangın çıktı, bunun en büyük sebebi fındık üreticisinin bahçesinde  olması. Bu niye hepimizin  tabiriyle ışkını aldı altını temizledi onu bir şekilde yakmak zorunda  bertaraf etmek zorunda, bunları yaktığı zamanda da çeşitli bölgelerde biliyorsunuz bu senede  mevsim normallerin üzerine bir sıcaklık vardı. Dolayısıyla yangın çıktı.  Yanı bu yangınlar  fındık üreticisinin bahçesine sahip çıktığı göstergesidir. Biz kendi  Ziraat Odamızda da  bu seneye kadar olmadık bir şekilde  kireç sattık. Geçtiğimiz 2 ay kireç atılma dönemiydi, en son geçen sene 17 tır kireç satılmış. Ama bu sene 40 tırı geçmiş bu kadar bizim için bir gösterge.  Satılan gübreler de bir gösterge dolayısıyla vatandaş eğer fındığından gelir elde ederse ürününe bakacağını teyit ediyoruz. dolayısyla Biz burdan vatandaşlarımıza fındık bahçelerimine gerek budama gerek gübreleme, gerek toprak tahlili, Altınordu Ziraat Odası olarak kapanmış toprak tahlili laboratuvarını 4 ay önce hizmete aldık vatandaşlarımıza hizmet veriyouz. Çok faydalı Ziraat mühendisi arkadaşımız çok tecrübeli  vatandaşlarımızı gayet iyi yönlendiriyor. bunun sonucunda da verim artışı olacaktır.  

Bir örnek vermem gerekirse Türkiye geleninde  1 randuman 70 trilyon paraya denk geliyor  eski parayla bizim bölgemizde de 22-23 milyona denk geliyor. Çok büyük bir gelir. Fındığa iyi bakarsak gereği gibi ilgilenip işlersek çok büyük bir gelir kaynağı  eğer bundan sonraki sezonda da TMO ve hükümet yetkilileri fındığın arkasından bu sene durduğu gibi durursa işte fındık fiyatını sezonda önce açıklayıp TMO fındığın sezonun başından sonuna kadar da piyasa  olursa biz bu  fındığın fiyatlarının veya fındığın getirisinin çok daha iyi olacağını düşünüyoruz. 

Atakan Akça son olarak; ‘TMO Genel müdürü bizi aradı piyasada neler oluyor diye öğrenmek istedi, ben takibi akbinde şunu sordum elinizde 70-80 bin ton fındık var. bu fındığı  ne yapmayı düşünüyorsunuz yani piyasada spekülasyon yapılacak duruma getirmeyın dedik. Sağolsun kendiside fındığı satacan ama ön talep toplayacan mesela bundan önceki senelerde olmadığı gibi işte depo var Ordu deposu  buraya kaç kişi talepte bulunursa ordaki fındığın miktarına göre yatırdıkları paranın miktarına göre herkese her başvuru yapana fındık vermeyi düşünüyorlar. En önemli şey bu. Yani eskisi gibi bu depoyu kapattık. Şu depoyu birisi kapattı değil ordaki sanayicilerin Türkiye genelindeki sanayicilerin tamamının faydalanmasıyla alakalı bir planları var. Bana göre çok doğru bir plan çünkü dekikodu ortadan kalkacak, dolayısıyla bütün sanayici arkadaşlarımızda bu uygulamadan yararlanmış  olacak. Birileri gayrılmamış olacak 2.cisi de satış politikasında maaliyetlerin üstüne koyacak hesaplıycam ve bir kar payı koyarak fındığı satıcam ama şu anda böyle bir düşüncemiz yok. Bir iki ay içerisinde olabilir gibi şeydi bulundu. Biz tabi sanayici arkadaşlarımızlada görüşüyoruz: bu işinde olumlu olacağını hakikatan bölgeye bir hareket getireceğini söylediler. Herkes faydanılacağı için bütün sanayicide fındığı fabrikasında işleme imkanı olacak. Dolayısıyla bana göre TMO’nun almış oldluğu  bu kararlar çok doğru kararlar’ diyerek sözlerini tamamladı.      CANAN ÖZDEMİR

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş