“Biz Uçmak İstiyoruz”

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP Ordu il Başkanlığı binasında Ordu'nun sorunlarını konuştu.
Bu haber 2019-12-04 09:21:02 eklenmiş ve 145 kez görüntülenmiştir.

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP Ordu il Başkanlığı binasında Ordu'nun sorunlarını konuştu.

Seçimlerden bu yana 16 ay geçtiğini belirten Cemal Enginyurt, “Birgün tatil yapmadan, Ordu ilinin, Türkiyenin konuşulması gerek ne konusu varsa üzerimize düştüğü vazife oranında konuşup dile getirdik” diyerek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Toprak Mahsülleri Ofisi, çiftçi dostudur”

“Ordumuz fındık sezonunda Cumhurbaşkanımızın açıkladığı fiyat sonrasında güzel bir sezon geçirdi. Üreticimizin yüzü güldü. İnsanımız yıllar sonra ilk defa fındık toplamaktan keyif aldı ve emeğinin karşılığını aldı. Cumhurbaşkanımıza  bir kez daha teşekkür ediyorum. Fındık konusunda emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Fındık bir sezonluk mesele değil, milli bir ürün. Fındık üzerinde oyunlar devam ediyor. Özellikle son günlerde birileri Toprak Mahsulleri Ofisi üzerinden siyaset yapmaya başladı. Önce TMO fındık alamaz, almıyor, ordan  randevu almak, Cumhurbaşkanından randevu almaktan daha zor diye siyaset yaptılar. Toprak Mahsulleri Ofisi 80 bin ton fındık aldı. Simdi aynı siyasetçiler Toprak Mahsulleri Ofisi bir firmaya fındık satıyor diyerek yalan konuşuyorlar. Toprak Mahsulleri Ofisi 46 tane müracat eden firmaya ihale yoluyla fındık satmıştır, satmaya devam ediyor. Hiçbir kurumu kollamıyor, kollayamaz da. Ama birileri Toprak Mahsulleri Ofisi piyasadan çekilsin istiyor.Toprak Mahsulleri Ofisi çekilsin isteyenler samimi olamazlar. Fındık üreticisinin yanında olamazlar.Fındık üreticisini hakkını savunuyor diyemeyiz.Toprak Mahsülleri Ofisi, çiftçi dostudur,  kara gün dostudur.Ve dostluğunun gereğini yerine getirmiştir.

“Yanlış varsa da biz o 

yanlışın karşısındayız”

Ama siyaset adına birileri hükümeti karalayayım, hükümete laf söyleyeyim de ne olursa olsun. AK Parti dünyanın en doğru işini yapsa da doğru demem anlayışıyla habire suçlamaya devam ediyor. Eğer bir yanlış varsa da biz o yanlışın karşısındayız.

İtalyan firması Ordu’da fındık kırma fabrikası için yer arıyormuş. Cumhurbaşkanı da onlara yer arıyormuş. Külliyen yalan, iftira. Bu İtalyan firması Cumhurbaşkanlığı yatırım merkezine başvuru da bulunmuş. Ben bir yatırım istiyorum demiş. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisinin görevi ona yer bulmak, araştırmaktır. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi bu firmaya yer bakılsın diye görüşmelerde bulunmuştur.

 “Kırma fabrikasının yapılmasına karşıyız”

1 yıldan beri diyorum ki,  Ferrero birgün gelecek hepinizi bu piyasadan atacak. Ferrero olmasa fındık sürünür diyenler, Ferrero sizi birgün hepinizi süründürür demiştim. İşte Ferrero oyununu oynamaya başladı. Fındık kırma fabrikası adı altında Ordu’daki manavı fındık kırma fabrikalarını kapatıp, üreticiden direk alış yaparak tüccarı ortadan kaldırmak istiyor. Biz tüccarın düşmanı değiliz. Ferrero bu yapacağı tavırada karşıyız. Ferrero hiçbir zaman tüccarımızı fındık kırma fabrikalarını kapatacak bir yatırım yapamaz, yapılmasına müsaade etmeyiz. Bunun için siyasi anlamda ne mücadele vermesi gerekiyorsa rekabet kurulu da dahil başvurularımızı yapar biz şehrimizin hakkını savunuruz. Ama Ordulu fındık tüccarları, para babaları, Ferrero olmazsa fındık yerde sürünür diyenler ne oldu ? Ferrero olmadı da fındık 20 lira olmadı mı? Ferrero almıyorum dedi 14 liraya çekmeye çalıştı fındık 18-19 liraya satış görmedi mi? 60 yıldır bu memlekette Ferrero mı vardı? Dolayısıyla biz hem tüccarımızın manavımızın hakkını savunuruz. Ama en önemlisi üreticimizin hakkını savunuruz. Dolayısıyla böyle bir kırma fabrikasının yapılmasına karşıyız.”dedi.

“Biz uçmak istiyoruz”

Ordu-Giresun Havaalanı,uçuşların azaltılmasına da tepki gösteren Cemal Enginyurt, bu konuda şu açıklamayı yaptı:

“Ordu-Giresun Havaalanı, Ankara, İstanbul uçuşları azaltıldı. Önceki gün Giresun Ak Parti Milletvekili Cemal Öztürk, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı gibi açıklama yapmış. Sebepler sıralamış. Boeingler arıza yapmış demiş. Boeingler 1 yıldır arızalı kimse aklımızla oynamasın. Yani 10 gün öncesine kadar uçak seferleri çok fazla yapılabiliyordu da, 10 günde ne değişti. Boeingler yeni mi arızalandı, uçak seferleri azaltılmaya kalkışıldı. Meclis kürsüsünde söyledik. Biz uçmak istiyoruz. Ama ucuz uçmak istiyoruz. Pahallı uçmak istemiyoruz.

Ordu’nun en önemli sorunlarından biri de Hastane. Hastane şuraya mı yapılacak, buraya mı yapılacak diyeli 4 yıl geçti. Botanik bahçesine 15 trilyon para harcandı.Yerle bir edildi, Botanik bahçesi çöplüğe döndü. Buradan yetkililere sesleniyorum. Abilik fitne, fesat, iftira, dedikodu ile olmuyor. Abilik Orduluya hizmet etmekle olur. Ordu şehir hastanesi bir an evvel ya botanik bahçenin olduğu alana, ya da mevcut devlet hastanesinin olduğu alanda hayata geçirilmeli. Şehir hastanesi yetmiyor. Araştırma hastanesi iyi hizmet vermesine rağmen şartları çok kötü, bina çok eski. Biran önce binanın yenilenmesi gerekiyor. Bu şehir bunu hakediyor. Siyasetçilerimiz laf konuşacağına, şehre hizmet etmelidirler.

“Çambaşı yolumuz yok”

Ordu’nun önemli turizm merkezlerinden biri olan Çambaşı yolunu eleştiren Enginyurt, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Çambaşı yolunda 20 yıldır bir adım mesafe katledilemedi.Turizm canlanacak diyoruz ama Çambaşı yolumuz yok. Sarp dere yolumuz berbat. 23 tane köy faydanalıyor ama insanların durumu kötü. Turizm tamam, fındık tamam ama sanayisi de olması gereken bir şehir. Ünye Organize Sanayi, Fatsa Organize Sanayi, Ordu Organize Sanayi’nin 120 milyon parayla hayata geçebilme imkanı var. En az 20 bin kişiye istihdam sağlama imkanı var. Ama maalesef hiçbir adım atılmış değil.O abi diyenlere sesleniyorum. Derhal bu yatırımlar hayata geçirilsin. 20 bin kişinin iş sahibi olması demek gurbetteki Ordulunun da Ordu’ya geri dönmesi demek.

Bu şehir bizim. Ordu sahipsiz değil. Ordu bizim sevdamız. Ordu şehrinin ayağa kalması gerek. Birileri bunu eleştiri kabul edebilir, muhallefet yapıyoruz sanabilir. Ama bu Ordu’nun ve Ordulunun ihtiyacıdır. Biz Ordulunun yanındayız. Ordulu bizi seçerken kırmızı koltuklarda oturup yan gelip maaş alsın diye seçmedi. Ordulu bizi Ordu’nun hakkını, hukukunu korusun diye seçti. Biz de dolayısıyla Ordu’nun hakkı ve hukuku için mücaadele veriyoruz. Bu sehre sahip çıkacağız.” DUYGU BAŞ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş