ÜRETiCiYE FATURASI 150 MiLYON TL

Ulusal Fındık Konseyi Eski Başkan Vekili Ordu Ziraat Odası Eski Başkanı Onur Şahin İktidar Milletvekilleri ve Ziraat Odalarının ilgisizliğinin Faturası Ordu iline 51 milyon Karadeniz Fındık üreticilerine 150 milyon liradır dedi.
Bu haber 2019-11-29 09:30:45 eklenmiş ve 170 kez görüntülenmiştir.

Ulusal Fındık Konseyi Eski Başkan Vekili Ordu Ziraat Odası Eski  Başkanı Onur Şahin İktidar Milletvekilleri ve Ziraat Odalarının ilgisizliğinin Faturası Ordu iline 51 milyon Karadeniz Fındık üreticilerine 150 milyon liradır dedi.

 Yüzlerce tarım ürününün yetiştirildiği ve milyonlarca üreticinin geçimini sağladığı ülkemiz her yıl  ürün bazında desteklemelere tabi tutulmakta olup, fındık üreticilerinin ana destek kalemini 2009 yılından itibaren ödenmekte olan Alan Bazlı Destek ödemesi oluşturmaktadır.

2009-2010-2011 yıllarında 150 TL/ dekar olarak 3 yıl süreyle verilen destek, dönemin Ordu Milletvekili ve İçişleri Bakanı İdris Naim ŞAHİN ’in önemli desteği ve özelliklede yıllar itibariyle desteğin artırılarak uygulanması yönündeki önerisiyle 28/1/2013 Tarih, 2013/4245     sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla tekrar 3 yıl daha destek verilmesine devam edilmiş,  bu kapsamda;

 2012 yılı için  : 150 TL/ dekar

2013 yılı için   : 160 TL/ dekar

2014 yılı için : 170 TL / dekar    olarak  fındık üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği  ödemesi uygulanmıştır.

 2014 YILINDAN İTİBAREN ALAN BAZLI GELİR DESTEĞİ ARTIRILMAMIŞTIR.

İKİ DÖNEM 3 YILLIK DÖNEMLER HALİNDE  UYGULANAN ALAN BAZLI GELİR DESTEĞİ 2015 YILINDAN İTİBAREN TERKEDİLEREK YILLIK OLARAK VERİLMEYE BAŞLANMIŞ VE DİĞER TARIM DESTEKLERİ  ZAMAN İÇİNDE ARTIRILIRKEN , FINDIK ÜRETİCİLERİNE VERİLEN ALAN BAZLI GELİR DESTEĞİ 2015-2016-2017-2018  VE  EN SON 23/10/2019 TARİH VE 1691 CUMHURBAŞKANI    KARARINDA AÇIKLANAN 2019 YILI DESTEĞİNDE DE HİÇ ARTIŞ YAPILMAYARAK 6  YIL SÜREYLE  170TL/ DEKAR OLARAK UYGULANMAKTADIR.      

FINDIK DIŞINDA DİĞER TARIM DESTEKLERİ ARTIRILMIŞTIR

  2014 BAŞTA ORDU MİLLETVEKİLLERİ OLMAK ÜZERE KARADENİZ İKTİDAR MİLLETVEKİLLERİNE  SORMAK GEREKİR. SİZ ANKARA’DA NE YAPIYORSUNUZ ?

Fındık tüm Karadeniz Bölgesini ilgilendirmekle birlikte öncelikli olarak Ordu ve Giresun ili için hayati öneme sahip olmakta, bu özelliği gereği de Ordu ve Giresun iktidar milletvekillerine büyük görev düşmektedir.

3 yıllık dönemler halinde destek kararnameleri açıklanırken bundan vazgeçilerek yıllık kararnamelere dönülmesi ve daha da önemlisi  tüm tarım destekleri son 6 yıl içinde % 30 – 400’ lere varan oranlarda artış sağlanırken,  fındık üreticilerine verilen alan bazlı  desteğin 6  yıl hiç artırım yapılmayarak  aynı bırakılması , mazot- gübre desteğinde ise en az artış oranının fındık ürününde yapılması  bölge iktidar milletvekillerinin ilgisizliğinden ve memleketlerinin ana sorunlarına dair bilgisizliğinden başka bir şey değildir.

Bölge iktidar milletvekilleri Ankara’da ne yapmaktadır ? Şayet , ilçe şenliklerine gitmekten, il içindeki memurların atama güzergahını belirlemekten  kendilerini seçen insanların sorunlarıyla ilgilenme ve çözüm bulmaya zaman ayıramıyorlarsa ,meclisteki danışmanları ne işe yapmaktadır ? İl ve ilçe teşkilatları ve başkanları ne yapmaktadır? Ordu fındık üreticilerinin, diğer üreticiler  gibi verilen desteklerin artırılması yönünde  neden görevinizi yapmadınız? 

Başta Ordu olmak üzere Karadeniz Bölgesi milletvekillerinde kendi illerinin sorunlarıyla ilgisizliğin  faturasını,  122 bin Ordu fındık üreticisi asgari 51 Milyon, Karadeniz fındık üreticileri 150 Milyon liralık gelirden mahrum bırakarak ödemiştir.

Çok net olarak  anlaşılmıştır ki, diğer bölgelerin  milletvekilleri kendi illerine konu olan ürünlerin destek ödemelerini takip ederek yıllar itibariyle artış yapılmasını sağlamış,başta Ordu ili olmak üzere Karadeniz Bölgesi iktidar  milletvekilleri temsil ettikleri insanların sorunlarına  ve kazanımlarına  ilgisiz kalmışlar, görevlerini yapmamışlar ve  bu ilgisizliğin bedelini fındık üreticileri  6 yıl süreyle destek ödemelerinde  hiçbir artış alamayarak ödemişlerdir..

   İKTİDAR MİLLETVEKİLLERİNİN İLGİSİZLİĞİ 2004 YILI DON HASAR BEDELLERİNDEN 161 MİLYON LİRASININ DA BUHAR OLMASINA NEDEN OLMUŞTUR.

 2004 yılında Doğu Karadeniz Bölgesinde yaşanan fındık ürününde don afeti sonrasında   2090 Sayılı Doğal Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yardım Yapılması Hakkında Kanun kapsamında oluşturulan hasar komisyonları arayıcılığı ile kanun kapsamında ödenmesi gereken hasar bedelleri tespit edilmiş, tespit edilen hasar ödeme bedeli üzerinden % 15, %15, %7 ve %7 olmak üzere %44 lük dilimi ödenmiş, geriye kalan Ordu ili için 91 Milyon, toplamda diğer illerle birlikte 161 Milyon liralık ödeme 2010 yılı bütçe kanununa konulan bir ek maddeyle ödeme imkanı ortadan kaldırılmıştır.Fındık üreticilerinin bu kazanılmış hak kaybına da başta Ordu olmak üzere Doğu Karadeniz iktidar milletvekilleri seyirci kalmışlardır. O dönemin İl hasar komisyonu üyesi olduğum bu kayıp , belgelerle Ordu Tarım İl Müdürlüğü ve Tarım Bakanlığının arşivlerinde durmaktadır.

Fındık bölgesi iktidar milletvekilleri  tarımsal desteklemelerle ilgili  seçmeninin ve bölge halkının hak ve kazanımlarını koruma noktasında üstlerine düşen görevlerini yapmamanın cezasını fındık üreticileri ve bölge ekonomisi olarak çekmekteyiz.

 SUNUÇ OLARAK: İlimizin ve Bölgemizin iktidar milletvekillerinin ilgisizliğinden kaynaklanan ve devam eden kayıplarımızı telefi etmemiz mevcut mevzuat çerçevesinde bugün itibariyle mümkün değildir.

23/10/2019 Tarih, 1691  Cumhurbaşkanı  Kararıyla 2019 yılı  tarımsal destekler belirlenmiş olup, 2019 yılına ait belirlenen tarımsal destekleme ödemeleri  2020 yılı içinde ödenecektir.

Fındık üreticilerinin uğradığı hak mahrumiyeti ancak 2020 yılına ait tarımsal desteklerin açıklanacağı ve 2020  içerisinde çıkarılacak ona  olan Cumhurbaşkanı Kararıyla artırılmak suretiyle  düzeltilebilecektir.

 2020 yılında yayınlanacak olan Tarımsal Destek Kararnamesinin hazırlıkları bugünden itibaren yapılmak, son 6 yılda fındık üreticilerin yasadığı hak mahrumiyeti giderilmek zorundadır. Bunu sağlayacak olan da Ordu ve Karadeniz Bölgesi iktidar milletvekilleri ve bölge ziraat odalarıdır.

2020  YILI FINDIK ÜRÜNÜ ALAN BAZLI GELİR DESTEĞİ 200 TL/ DEKAR OLARAK UYGULANMALIDIR..

 Tarımsal desteklemelerle ilgili hazırlanan bu bilgi notu iktidar milletvekillerinin ve ziraat odalarının elini güçlendirecektir. Zira  fındık üreticilerine  bir ayrıcalık talep edilmemekte, diğer tarım ürünlerine uygulanan  artışlardan fındık üreticilerine de uygulanması talep edilmektedir.

Fındık  Alan Bazlı Gelir Desteği 16 ilde uygulanmakta olup,  bu illerinin milletvekilleri  ve ziraat odaları bir araya gelerek 2020 yılı içerisinde açıklanacak   olan  2020 Yılı Tarımsal Destek Kararnamesiyle ilgili çalışmaya bugünden başlamalı ve bu çalışma gurubunun önderliğini de  122 bin destekten yararlanan üretici sayısıyla birinci sırada olan Ordu iktidar milletvekilleri ve ziraat odaları  yapmak zorundadır.

2014 yılından itibaren 6 yılık zaman diliminde  bir artış yapılmayan  Fındık ürünü Alan Bazlı Gelir Desteği 2020 yılında yayımlanacak olan Kararnamede  200 TL / dekar olarak uygulanmalıdır. Bu haliyle dahi 6 yıl  içinde artış oranı % 17,6  olacaktır ki bu artış oranı dahi diğer tarım  ürünlerine uygulanan artış oranları dikkate alındığında en düşük seviyede kalmaktadır.

Başta  Ordu olmak üzere,  tüm Karadeniz İktidar Milletvekillerini  ve varlık sebebi  üreticinin hakkını korumak olan  Ziraat Odalarını bu bilgiler ışığında aydınlatmanın yanında 2020 yılının tarım desteklerinin belirlenmesinde  göreve davet ediyorum.                                                                              

HABER MERKEZİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş