Tıp Fakültesi binasını mutlaka kampüs içine yaptıracağını, geldiği gün dile getiren Prof.Dr. Ali Akdoğan, Üniversitesi ile ilgili sorularımızı içtenlikle cevapladı

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan makamına oturmasıyla üniversitenin eksikliklerini ve yapılması gerekenleri tek tek belirlerken, öğretim ve doktor kadrosunda üst düzeye çıkartılması için çalışmalara başladığını YÖK nezdinde de girişimlerde bulunduğunu söyledi.
Bu haber 2019-09-16 13:36:19 eklenmiş ve 1997 kez görüntülenmiştir.

RÖPORTAJ: ATİLLA ŞİMŞEK

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan makamına oturmasıyla üniversitenin eksikliklerini ve yapılması gerekenleri tek tek belirlerken, öğretim ve doktor kadrosunda üst düzeye çıkartılması için çalışmalara başladığını YÖK nezdinde de girişimlerde bulunduğunu söyledi.

ÖDÜ’nün yeni rektörü Akdoğan, sorularımıza açıklıkla cevap verirken, samimi davranışları dikkatimizden kaçmadı.

ATİLLA ŞİMŞEK :  Sayın Rektör makama geldiniz ve süratle üniversite içinde mutlaka incelemeler yaptınız. Ne gibi eksiklikler gördünüz?

AKDOĞAN : Üniversitemiz belli bir noktaya gelmiş. Bende bayrağı devraldım. Güzel binalarımız var. Onur ve İhsan Çetinceviz kardeşler üniversitemize iki önemli bina kazandırmalarına rağmen, çocuklara hitap eden kreşimiz henüz faaliyete geçirilmemiş, burası kesinlikle faaliyete geçecektir. Kreşimiz öncelikle  akademik görevlilerimiz ile personelimizin çocukları ve diğer vatandaşlarımızın çocuklarına hizmet verecektir.

Eski rektörlük binamız var, yanı sıra Rulman fabrikası olarak olarak yapılan binamız var. Bu binalarımızdan birini Sağlık Ocağı olarak açacağız. Sağlık ocağımız kısa sürede faaliyete geçecektir. Sağlık ocağımız Üniversite öğrencilerimize ve personellerimize hizmet verecektir.

Hocalarımızın sorunları vardı. Hemen bir senato yaptık YÖK’ün üniversite senatolarına bıraktığı kararları hocalarımızın lehine aldık ve sonucunda Jüriyi de kaldırdık. Hocalarımızdan alınan park ve diğer ücretleri kaldırdık.

Yeni Rektörlük binamız, diğer binalarımız gibi çok güzel olmuş. Rektörlük binamızın olduğu bölümünde peyzaj çalışması yaptırarak üniversitemize yakışır hale getireceğiz.

ATİLLA ŞİMŞEK :  Yeni kuracağınız fakülteler çağın getirdiklerine ve üretken fakülteler mi olacak?

AKDOĞAN : Gençlerimizin önünü açmak gerekiyor. Bu gençlerimize kolay iş bulma imkanı yaratmak gerekiyor. Bu gençlerimiz kendi işlerini de kurabilecekleri eğitimi vermemiz gerekiyor. Donanımlı olarak mezun olmalarını ve diplomalarını almasını istiyorum. Boş diploma değil,  donanımlı bir meslek kolundan mezun olmalarını sağlayacağız. Bunları yapmak için kendi başıma karar vermeyeceğim. Basınla, paydaşlarımla, Ordu halkıyla oturup istişare yapacağız. Dünyanın gidişatına bakarak bölümler oluşturacağız. Üretken nesiller yetiştireceğiz. Aranan nitelikli bireyleri ülkemize kazandıracağız.

ATİLLA ŞİMŞEK :  Yurt  sorununuz var m?

AKDOĞAN : Gençlik ve Spor İl Müdürümüz iki kez ziyaretime geldi. Hocam bana yer göster bin kişilik  yurt yapayım dedi. Bende yapmak sizden, yer vermek benden dedim.  Gidin ilgililer ile görüşün  biran önce başlayalım dedim

ATİLLA ŞİMŞEK :  Üniversitenizde akademik personel ve kadronuz yeterli mi?

AKDOĞAN : Taktir edersiniz ki yeni başladım. Hemen akademik ve öğrenci  profillerini istedim. Bazı fakültelerimiz iyi durumda, bazılarına takviye gerekiyor. Örneğin Tıp Fakültesinde 2014 yılında 50 doktor varmış. 2019’un  Eylül ayında 49 doktor var. Dört yılda İleri gideceğine geri gitmişiz. Bende geldikten sonra zorunlu olarak iki doktorun gitmesine izin verdim. Amacım doktor sayımızı ikiye katlamak. Kendisini ispatlamış, hastasına odaklanan, elinden gelen çabayı ortaya koyan Ordu’da kalmayı taahhüt eden  doktorları kadromuza katacağım.

ATİLLA ŞİMŞEK :  Şu anki Üniversite Araştırma Hastanesi fiziki olarak son derece yetersiz.. Koridorlar tıklım tıklım.  Doktorlarımızın çalışma alanı yetersiz. Üniversitemizin kullanmadığı  ve şu anda boş bulunan  Diş Fakültesi binanız geçici olarakta olsa bazı bölümlerin buraya aktarılmasıyla hizmet rahatlatılamaz mı?

AKDOĞAN : Hastanemizi gezdim. Hatta ameliyathanelerde dahi incelemelerde bulundum. Gerçekten çok yetersiz ve çok sıkışık. Hastalarımız, doktorlarımız ve personelimiz zor şartlarda hizmet veriyor. Hatırlattığınız iyi oldu. Teşekkür ediyorum. Dediğiniz gibi buraya belli bölümleri kaydırarak hizmette rahatlık sağlamış oluruz. Dışımızdaki bazı kurumlar bu binayı bizden istediler. Fakat bu şartlar karşısında  değerlendirmem gerekir. Burayı kullanacağız. Fikir verdiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum.

ATİLLA ŞİMŞEK :  Basınla yaptığınız toplantıda  dedim ki; ODÜ diye bir üniversite var mı?  Ben bilmiyorum, halktan kopuk sekiz yıl geçirdik. Zamam zaman gazeteciler karşı kaldırımdan çekim yaparken Üniversitenin güvenlik görevlileri tarafın darp edildiler. Siz şehirle üniversiteyi nasıl barıştıracaksınız?

AKDOĞAN : Geldiğim günden itibaren herkes aynı şeyi söylüyor. Göreve başlayalı dört hafta oldu. Ziyaretime ilimizdeki STK’lar geliyor. Ben onlara üniversitemizin tüm imkanlarından yararlanabileceklerini üstüne basa basa söylüyorum. Üniversitemizin salonları  tüm kurum ve kuruluşlarımıza açıktır. Önceden haber vermek şartıyla kullanabilirler.

Kurumlarımızın yapacağı çalışmalarda eğer üniversitemizden katkı isterlerse koşulsuz katkıda bulunacağız. Ancak; devletimize, milletimize ve ilimize  kıl kadar zarar  vereceklerse faaliyetlerine izin vermeyiz.

ATİLLA ŞİMŞEK :  İlçelerimizdeki fakülteler için neler düşünüyorsunuz?

AKDOĞAN : Fatsa, Ünye, İkizce, Akkuş, Mesudiye, Ulubey, Gölköy gerçi adı var kendisi yok. Buralarda canlanacak, bu ilçemizdeki fakültelerde, yurtlarda bulunan öğrencilerimiz bu ilçelere hareket ve canlılık getirecekler. Aktiviteler yapacağız. O ilçenin sosyal, kültürel yaşantısına güzellikler katacağız. Maddi olarak ta o ilçelerimize katkıda bulunmuş olacağız. Rektörlüğün bana tanıdığı imkanları en ekonomik ve en hakkaniyetli  şekilde Ordumuz için, üniversitemiz için kullanacağım. Hep birlikte güzel işlere imza atacağız.. Benimle yaptığınız bu röportaj için sizlere teşekkür ediyorum.

ATİLLA ŞİMŞEK :  Bende teşekkür ederim.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş