MECLİSİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2019-2022 Dönemi İlk Oda Danışma Meclisi Toplantısı Ertuğrul Yüksel Konferans Salonunda Gerçekleştirdi.
Bu haber 2019-09-11 12:41:31 eklenmiş ve 141 kez görüntülenmiştir.

2019-2022 Dönemi İlk Oda Danışma Meclisi Toplantısı Ertuğrul Yüksel Konferans Salonunda Gerçekleştirdi.

Programa Ordu SMMM Odası Başkanı Bahadır BAŞ, Onursal Oda Başkanı Ertuğrul YÜKSEL, Denetleme Kurulu Başkanı Hatice ŞAHİN ERGÜL, Disiplin Kurulu Başkanı Murat BAŞARAN SAĞRA, Etik Kurulu Başkanı Gülizar ÇAKMAK, Oda Başkan Yardımcısı Orhan Murat GÜR, Oda Sekreteri Mehmet Ender SÖNMEZ, Oda Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba KILIÇ, ve Oda Meclis Kurulu Üyeleri katıldı.

Oda Başkanı Bahadır Baş’ın Oda Danışma Meclisine Kuruluna Vermiş Olduğu Önerge İle 2019-2022 Dönemi Oda Danışma Meclisi Başkanlığı Oluşturuldu. Oda Danışma Meclisi Başkanlığına Onursal Oda Başkanı Ertuğrul Yüksel , Oda Danışma Meclisi Başkan Yardımcılığına Pervin Aydın Ünal , Oda Danışma Meclisi Sekreteri Erdem Bektaş Seçildiler.

Oda Danışma Meclisinde açış konuşmasını yapan Oda Başkanı Bahadır Baş; “Sayın Onursal Oda Başkanım çok değerli meclis üyelerimiz; 2019-2022 ilk oda danışma meclisi toplantımıza hoş geldiniz. Göreve geldiğimiz 11-12 Mayıs 2019 tarihinden itibaren neler yaptık onlardan bahsetmek gerekirse ilk ziyaretimizi Oda Yönetim, Denetleme, Disiplin Kurulumuz ile Haksız Rekabet Kurulu ve Etik Kurulu Başkanından oluşan bir heyet ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN Anıtkabir’deki mozolesine Ordu Mali Müşavirler Odasının çelengini bırakarak saygı duruşunda bulunduk. Türkiye’nin en önemli hocalarından birisi olan Hemşerimiz Galatasaray Üniversitesi İİBF Dekanı Prof.Dr. Volkan Demir ve Doç. Dr. Oğuzhan Bahadır ile önemli bir seminer gerçekleştirdik. Yurtdışı tur düzenledik. Yine üyelerimiz ile Giresun iline birlikte yarım günlük gezi düzenledik. Medipol Üniversitesi ile Uzlaştırmacı eğitimleri konusunda bir protokol yaptık. Ekim ayında Uzlaştırmacı eğitimini odamızda yapacağız.

Değerli Meclis Üyeleri; Türk vergi sisteminde ciddi sorunlar var. Kayıt dışını önlemekte aciz kalıyor. Bunun en önemli sebeplerinden birisi sahte ve muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge kullanımın çok olması. Türk vergi sistemi emtiayı takip ediyor, oysa sistem değişiyor parayı takip etmesi lazım. Vergi afları, mevzuatın karışıklığı, sistemin en önemli sıkıntıları olarak ifade edebilirim.

2017 yılı gelir vergisi tahsilatı, beyana dayalı gelir vergisi; toplam verginin % 4’ü yani 112 milyar vergi geliri var. Beyana dayalı vergilerin toplamı 5 milyar lira, 5 milyarında % 20 sini yani 1 milyarını ilk 100 mükellef ödemiş. Yani 3 milyon 700 bin gelir vergisi mükellefi 4 milyar lira kazanç beyan etmiş. Aylık kişi başı 119 liraya tekabül ediyor. Oysa asgari ücretle çalışan birisi bu gün 368 lira aylık gelir vergisi ödüyor. Daha ilginci basit usul 764 bin basit usul mükellef ortalama 423 bin lira gelir beyan etmiş aylık ortalaması 19 lira, devlet damga vergisinden 25 milyar gelir elde etmiş. Bu rakamlar gösteriyor ki ülkemizde beyana dayalı vergi alınamıyor. Vergi sistemimizin harcamadan, tüketimden değil kazançtan, gelirden vergi alması gerekiyor.

Kadınların hayatına kast eden şiddet terörü Ağustos ayında da devam etti ve ne yazık ki birçok evladımız annesiz kaldı. Kırıkkale'de eski eşi tarafından kızının önünde bıçaklanarak öldürülen "Ölmek istemiyorum" çığlıkları hepimizin kulaklarında çınlayan Emine Bulut’un sesini ve 10 yaşındaki kızının "anne ne olur ölme" diye haykırışını unutmamız mümkün değil. Kadınlara şiddet konusunda odamız üyesi meslektaşlarımızla beraber basın açıklamasıyla Ordu Mali Müşavirler Odası olarak toplumsal sorumluluğumuzun gereğini yerine getiriyoruz.” Dedi.

Oda Meclisinin Son Bölümünde “KADIN ŞİDDETİNE HAYIR” yazılı tişörtleri giyen kadın meslek mensupları ve Oda Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba Kılıç ile birlikte “KADINA ŞİDDETE YÖNELİK” basın açıklamasını yaptılar.

2019 Yılı Planlanan Seminer Faaliyetleri Oda Sekreteri M.Ender Sönmez tarafından meclis üyelerine okunda ve meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

Hattat Mali Müşavir Yayınları Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Hattat; Oda Danışma Meclisi Üyelerine Hattat Mali Müşavir ve Hattat Mevzuat programlarının tanıtımını gerçekleştirdi. Oda Başkanı Bahadır Baş sunum sonrasında; Bölgemizde 25 Yıldır (Kesintisiz ve Sürekli) Mali Müşavir Yayınlarıyla Meslek Mensuplarına Yapmış Olduğu Katkılardan ve Hizmetlerden Dolayı Teşekkür Belgesi Takdim Etti.

HABER MERKEZİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş