sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

KURBAN BAYRAMIN DA BESLENME NASIL OLMALIDIR ?

Ordu Sevgi Hastanesi Diyetisyen Büşra Akşit Koldaş Özel günler ülkemizde tüm sevdiklerimizi bir araya getiren bir yandan da herkesi büyük sofralarda buluşturan günlerdir. Ancak bu dönemlerde besin tüketiminin fazla olması birçok sağlık problemine neden olabilmektedir.
Bu haber 2019-08-09 12:29:51 eklenmiş ve 328 kez görüntülenmiştir.
Ordu Sevgi Hastanesi Diyetisyen Büşra Akşit Koldaş Özel günler ülkemizde tüm sevdiklerimizi bir araya getiren bir yandan da herkesi büyük sofralarda buluşturan günlerdir. Ancak bu dönemlerde besin tüketiminin fazla olması birçok sağlık problemine neden olabilmektedir.
Kurban bayramında kızartma, tatlı, hamur işi, gazli içecekler ve şeker ve şekerli besin tüketiminin yanında et tüketimi de oldukça artmaktadır. Sağlıklı beslenmeye dikkat eden bireyler için de bu özel günler günler sağlıklı beslenmek oldukça zorlaşabiliyor. Peki kurban bayramında sağlıklı beslenmek için ne yapmalıyız
Öncelikle besinlerin pişirme yöntemlerine dikkat edilmelidir. Pişirme sırasında etin yağsız kısımlarını tercih etmek ve pişirme yöntemi olarak haşlama yada buğlama yöntemini kullanmak gerekir. Kavurmanın içine tereyağı ve kuyruk yağı koyulmadan kendi suyu ile kısık ateşte pişirilmelidir. Etin içeriğinde bulunan yağ, yemeğin pişmesi ve lezzeti için yeterlidir ekstra yağ eklemeye gerek yoktur. Etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya sebzelerle birlikte tüketilmesi besin çeşitliliği ve sebzelerde bulunan C vitamininin etlerde bulunan demirin emilimini artırması açısından faydalıdır. Et sindirimi zor bir besin olduğu için fazla miktarda tüketimi barsak probemlerine yol açabilir beraberinde tüketilen sebze miktarı sindirimi kolaylaştırır ve bu dönemde oluşabilecek barsak problemlerini önler.
Kurban bayramında şeker ve şekerli besinlerinde tüketimi artmaktadır. Bu sebeple özellikle bu dönemde kronik hastalığa sahip olan bireyler (kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastaları) oldukça dikkat etmelidir. Sık ve az beslenmek, günde 2 – 2,5 litre kadar su içmek, aşırı et ve tatlı tüketiminden kaçınmak önemlidir.
Kurban bayramında nelere 
dikkat edilmeli?
§ Güne mutlaka kahvaltı ile başlanmalı ve öğün atlanmamalıdır.
§ 3 ana öğün, 3 ara öğün tüketilmelidir.
§ Etlerde doymuş yağ oranı yüksektir. Etin üzerinden görünür yağlar alınsa dahi kırmızı etin yağ içerdiği unutulmamalıdır.
§ Kesilen kurban etini hemen tüketilmemelidir. Çünkü yeni kesilmiş hayvanların etlerinde rigor mortis (sertlik) oluşmaktadır bu nedenle 1 gün dinlendirmeden tüketmek hem sağlık açısından sakıncalıdır. Bu sebeble hazımsızlık, şişkinlik gibi mide rahatsızlıkları meydana gelebilmektedir.
§ Kızartma ve kavurmadan kaçınılmalıdır. Bunların yerine haşlama, fırında pişirme ve ızgara yöntemiyle etler pişirilmelidir.
§ Yanan kömürleşen etlerde kanserojen madde oluşur bu nedenle mangal yapılırken et ateşten 15cm uzakta tutulmalı ve birden yüksek ısıda pişirmemelidir.
§ Günlük 2-2.5 lt su tüketimine dikkat edilmelidir.
§ Yapılan ikramlardan az miktarda tüketmeye özen gösteriniz. . İkram edilen hamur tatlıları ve çikolata yerine sütlü tatlıları ve meyveleri tercih edin.
§ Sakatat tüketilmemeli yada az tüketilmelidir.
§ İçecek seçinde dikkatli olunmalı ve hazır içecek tüketiminden kaçınılmalıdır.
§ Ve özellikle bayram süresince sadece et, tatlı, çikolata tüketimi minimum olmalı yada hiç olmalı onun yerine süt, yoğurt, tam buğday ekmeği, meyve ,sebze tüketilmesi unutulmamalıdır.
BAYRAM SONRASI NE 
YAPILMALIDIR? 
Bayram sonunda her ne kadar önerileri uygulamaya çalıştıysanız da normal beslenme planınızın dışına ya da özellikte zayıflama diyeti uygulayanlar diyetlerinin dışına çıkmış olacaklar. Gerek enerji miktarını dengelemek gerekse bayramda yüksek miktarda tüketilen hayvansal kaynaklı gıdaların vücutta oluşturacağı toksinlerden arınmak adına bayram sonrası özellikle çok sağlıklı beslenmek ve yediklerinize 1 hafta boyunca oldukça özen göstermek önemlidir.
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop