sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

Sağlık alanında Ordu’da Bir İlk Gerçekleştirildi

Sağlık Bakanlığı ODÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binasında bulunan prematüre retinopatisi (ROP) tarama merkezinde bir ilk gerçekleştirildi.
Bu haber 2019-07-31 12:40:51 eklenmiş ve 224 kez görüntülenmiştir.

Sağlık Bakanlığı ODÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binasında bulunan prematüre retinopatisi (ROP) tarama merkezinde bir ilk gerçekleştirildi. 

Müdürlüğüe  bağlı Eğitim Araştırma Hastanesinde görev yapan Op. Dr. Aslıhan UZUN bir ilke imza atarak, ROP hastalığı nedeniyle körlük riski taşıyan prematüre bir bebeğe zamanında müdahale etti ve görme kaybını engelleyen operasyonu Ordu’da ilk kez gerçekleştirdi. 

Prematüre bebeklerde görülen, retina hasarı yapan ve körlükle sonuçlanabilen bir göz hastalığı olan ROP hakkında bilgi veren Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Aslıhan UZUN “ROP, erken doğan, prematüre bebeklerde ortaya çıkan ve tedavi edilmediğinde kalıcı olarak körlükle sonuçlanan bir göz hastalığıdır. Retina denen esas görmeyi sağlayan ağ tabakasındaki damarların gelişimi anne karnından doğuma kadar devam ediyor. Zamanından erken doğan bebeklerde bu damarların gelişimi tamamlanamıyor ve doğumdan sonra da gelişmeye devam ediyor. Bazen bu gelişim sırasında göz damarlarında normal olmayan bir büyüme olabiliyor ve böylelikle ROP hastalığı oluşuyor. Bebek ne kadar erken doğduysa ve doğum ağırlığı ne kadar düşükse ROP gelişme riski o kadar fazla oluyor. Bu konuda bir doğru orantı söz konusu. 

Bizler bu operasyonda, gözdeki damarların anormal şekilde büyümesini engelleyen göz içi enjeksiyon tedavisi yaparak, prematüre bebeğimizde körlük gelişimini başarılı bir şekilde engelledik.” dedi.

Prematüre bebeklerin en önemli göz sorunlarından birisinin ROP olduğunu söyleyen ve hastalığın zamanında tanı ve tedavisi yapılmadığında körlüğe kadar gidebilen ciddi bir sağlık sorunu diyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Aslıhan UZUN prematürelerde oluşabilecek retinopatinin oluşma riskleri, erken tanı ve tedavisinin önemine de değindi. UZUN “Prematüre retinopatisinin gelişiminde birçok faktör rol oynuyor. Bunların en önemlileri arasında Doğum kilosu olarak 2 bin gramın altı ve doğum haftası olarak 35 haftadan erken doğan bebekler, oksijen tedavisinin uygulanma süresi, tekrarlayan solunum sıkıntısı, ağır mikrobik enfeksiyonlar, hızlı yapılan kan değişimi veya kan nakli sayısı, beyin içi kanama, akciğerlerin gelişememesi, kalpte delik olması retinopati riskini artırıyor.

Hastalık beş evreden oluşuyor. İlk evrelerde tespit edilmesi halinde tedavi başarısı yükseliyor. Hastalık ilerlediğinde retina tabakası geri dönüşümsüz olarak zarar görüyor. Ameliyatla düzelme oranı da azalıyor ve körlüğe kadar gidebiliyor. 

Bu nedenle, erken doğan tüm bebeklerin ROP hastalığı açısından tarama muayeneleri bu konuda uzman bir göz hekimi tarafından belirli aralıklarla mutlaka yapılması gerekiyor. Bu muayenelerde ileri evrelerde ROP saptanırsa göz hekiminin kararına göre laser tedavisi ya da göz içi enjeksiyon tedavisi uygulanıyor. Bu yapılan tedavilerle prematüre bebeklerde kalıcı olarak körlük gelişmesi engellenebiliyor. Anne ve babalara şunu söylemek istiyorum, erken doğan tüm bebeklerinizi lütfen ROP hastalığı açısından tarama muayenelerini zamanında yaptırın, çocuklarımız bu hastalık yüzünden en önemli yetilerimizden biri olan görmekten mahrum kalmasınlar” dedi.

Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Aslıhan Uzun 2013 yılından bu yana Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binasında bulunan ROP tarama merkezinde daha önce sadece ROP taraması hizmeti verdiklerini ifade ederek,  “Merkezimize alınan yüksek maliyeti olan  indirekt oftalmoskop cihazı ile hastalarımızı ilimizde müdahale  ederek tedavi edebiliyoruz. Bize bu imkanı sunan Başta İl Sağlık Müdürümüz Dr. Ergün Yanmaz olmak üzere  Başhekimimiz Doç. Dr. Hakan TİMUR’a çok teşekkür ediyorum.” Dedi. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop