‘HASATTAN ÖNCE FİYATI AÇIKLAYIN’

CHP Ordu İl Başkanı Yusuf Furtun, Fındığına sahip çık Karadeniz Fındık sektörünün tüm paydaşlarına çağrımızdır diyerek 2019 yılı fındık fiyatı hasattan önce açıklanmalıdır dedi.
Bu haber 2019-07-02 13:38:18 eklenmiş ve 154 kez görüntülenmiştir.

CHP Ordu İl Başkanı Yusuf Furtun,  Fındığına sahip çık Karadeniz Fındık sektörünün tüm paydaşlarına çağrımızdır diyerek  2019 yılı fındık fiyatı hasattan önce açıklanmalıdır dedi.

Türkiye genelinde 502 bin ailenin gelir kaynağı fındıktır. Tarım ürünü olarak ihraç ettiğimiz fındık, gelir açısından Ülkemiz için birinci sırada olan ve milyarlarca para kazanılan fındıktan fındığı üreten üreticimize milyarlarca zarar ettiriyoruz.

Üreticimiz alın terenin emeğinin karşılığını alamıyor, fındık üreticisi ve bileşenleri olarak bir araya gelinemiyor ortak ses çıkarılamıyor, gereken örgütlü mücadeleyi vermediğimiz için fiyatın belirlenmesinde etkin rolü almadığımızdan fındık fiyatının belirlenmesini bir avuç tekele bırakıyoruz.

18.09.2017 tarihinde Ordu’dan Giresun İline başlattığımız Fındık için adalet yürüyüşümüz ve taleplerimiz üreticilerimizde memnuniyet yaratmıştır. Üreticilerimiz seslerini duyurma imkânı bulmuştur.

Fındığın ana vatanı Karadeniz. Karadeniz’in fındığına üreticilerimizin alın terine başka birileri ortak olmamalı, fiyatın belirlenmesi için fındığın tüm bileşenlerini (kurum ve kuruluşları, birlikleri, ziraat odaları, borsaları, sendikaları ve fındık üreticilerini) eylem birliğine çağırıyoruz.

11 Nisan 2019 da fındık bileşenlerinin davet edilmediği ilimizde yapılan ulusal fındık çalıştayından bir netice alınamamıştır.

Tarım bakanı Pakdemir’li yapılan çalıştayda üreticinin yanında olacaklarını fındığın hak ettiği değerin altında satılmayacağını, hasat mevsimi öncesinde ürün fiyatlarını açıklayacaklarını ve üreticiyi destekleyeceklerini belirtmesine rağmen 2019 yılı fındık fiyatı hakkında bu güne kadar bir açıklama yapmamışlardır.

Ülkemiz için çok önemli ve ekonomik değeri olan bir tarım ürünü Fındık, bölge ekonomisinin temel unsuru olmakla beraber üreticimizin ve bölgemizin temel geçim kaynağıdır.

Dünya fındık ihracatının %76’sını Türkiye yapmaktadır. Tarımsal ürün ihracatımızda yaklaşık %10-15’lik payı olan fındık, yıllık ortalama 2 milyar dolarlık ihracat geliri kazandıran önemli bir tarım ürünümüz olmasına rağmen üreticimiz her yıl zararına ürün satmakta ve zarar etmektedir.

Üreticimiz kazansın diyoruz.

Siyasal çıkarlar için ayrı, ayrı fiyat talebi açıklamaları yerine Fındık sektörünün tüm bileşenlerini Mecliste grubu bulunan tüm siyasi parti temsilcilerini, fındık üreticisi temsilcilerini, (kurum ve kuruluşları, birlikleri, ziraat odaları, borsaları, sendikaları ve fındık üreticilerini) hasat mevsimi öncesinde toplantıya, bir araya gelmeye ve eylem birliğine çağırıyoruz.  

HABER MERKEZİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş