BİR DEFADA KARAR VERİN

ERGİN KARLIBEL, MÜZE İÇİN 100 DEFA DÜŞÜNÜN,İNCELEYİN,ARAŞTIRIN,ÖRNEKLERİNİ GÖRÜN
Bu haber 2019-07-01 14:32:11 eklenmiş ve 273 kez görüntülenmiştir.

Atilla ŞİMŞEK

Bugünlerde, Fındık Müzesi ve Kahraman Sağra Konağının Müze yapılacağı konusunda çalışmaların başladığı haberleri yaygın.

Kahraman  Sağra ve ailesi, Ordu için son derece önemli kişilerdir. Türk Fındığının çağ atlamasına vesile olmuşlardır.

 Dursun Kahraman Sağra, Yener, Ünal ve Bekir Sağra bilgilerini ve tecrübelerini, servetlerini ortaya koyarak şehirde katma değer yarattıkları gibi sosyal hayatın içinde yaptıkları girişimlerle örnek olmuşlardır. Ordu ismini Dünya markası yaptıkları gibi  Fındık içerikli marka ürünleri ile de halkın ucuz ve kaliteli çikolata türevlerine ulaşmalarını sağlamışlardır. Fındık tüketimi yurt içinde artmıştır.

Zaman zaman 2000 kişinin çalıştığı fabrikalarındaki makine parkları zamanın en üstün makine parkı olmuş, örnek alınmış, bugünlerde fındık işleyen entegre tesislere vesile olmuşlardır.

Fındık, Sağra sayesinde fındık değirmenlerinde kabuğundan ayrıldıktan sonra kara çuvaldan kurtarılmış modern ambalajlarda ihracatı sağlanmış işçilik Ülkemizde kalmıştır. Türkiye de fındık işleyen ilk ve tek fabrika olmuştur.

ERGİN KARLIBEL DİYORKİ

İşadamı Ergin Karlıbel ailesi ile birlikte  Turizmin yanı sıra  kurduğu Karlıbel vakfı ile şehre kimlik kazandıracak konulara el atmaktan geri durmuyor. Sağra Fındık Müzesi konusunda, “ Sağra ailesini yakından tanıyan bir kişi olarak çok şey söyleyebilir ve bilgiler verebilirim. Ordu daki yaşamın 70 yılını bilirim.

Müze kelimesi zaten başlı başına bir araştırmanın, geriye dönük olayların unutulmaması için en önemli kelimedir. Şehirler kimliklerini müzeleri ile ispatlarlar. Müzenin ve tarihi yerlerin bir yaşayan mekanlar olmasına dikkat edilmeli. İnsanları geçmişe götüren bir havası ve hareketliliği olmalıdır.

Adana iline gittiğinizde ÇırÇır müzesine gittiğinizde üretimi canlı çalışır bir durumda gezersiniz. Pamuğu tanırsınız, Isparta’ya gittiğinizde Gül işlemesini müze havasında görür gezer alışverişte yapabilirsiniz. Çorum iline gittiğinizde Katibim konağına gider yöresel yemekleri müze görselinde yiyebilirsiniz. Bu ve bunun gibi birçok örnekleri vardır.

Biz Karlıbel Vakfı olarak Kahraman Sağranın heykelinin yapım işini üstlendik. Üniversitemizin ilgili bölümünce yapılacak. Yer olarak Süleyman Felek caddesi ile Fabrikalar Sokağının birleştiği alana konması düşünülüyor. Arkasında kalan iki binanın Kahraman Sağra’nın  2 fındık kırma tesisi idi. Bu yerin geçmişinin  tarihi vardır.  

SAĞRA KONAĞI

Fındık müzesi olarak Selimiye mahallesindeki 1.500 M2 olan arsanın üzerindeki konak 3 kat olarak çok güzel yaptırıldı. Fakat içerisine konacak meteryal yok. Bazı resimler bulunabilir. Bahçesine konacak malzemelerde bulunabilir ama çanlılık olmaz.

Benim Sağra Konağı olarak isimlendirdiğim bu tarihi konağın bir katı yöresel yemeklerimizin sunulduğu tat merkezi, Bir katı büyük ihtiyaç duyulan Şehir Kulübü, Bahçesi Açıkhava yerleşkesi, diğer katta tarihsel emanetlerimizin sergilendiği bölüm olarak kullanılmalı ki her daim içerisinde yaşanılabilir bir mekana kavuşalım.

FINDIK MÜZESİ

Fındık Müzesi için en iyi mekan ki başkada yok, konum olarak ta Sit alanı hükmünde. Bir Alman tarafından yapılan tesiste bir müddet   Almanların da çalıştığı Gümrük yolu üzerindeki şimdilerde BİM marketin bulunduğu binadan bahsediyorum. Burası Rüştü hekimlere geçti daha sonrada Furtun ailesine geçti. Bu tarihi ilk fındık işleme tesisinde  fındığın kabuğundan nasıl ayrıldığını çalıştır vaziyette ziyaretçilere sunulmalı, gezenlerde fındığın havasını tenefüs edecekler. Giriş katında oluşturulacak markette fındık ürünleri imal eden firmalarımızın markalarının yanı sıra Bal, Yağ, Çilek ve incir reçellerimiz, Turşularımız, Yumurta, Ceviz ve  Perşembe cevizli helvamız, Fındığın Tüm türevleri, Çikolatalarımız, el yapımı hediyelik eşyalar gibi ürünlerinde satıldığı bir müze.

GÜMRÜK YOLU

Gümrük yolu sokağı, Tahıl pazarı ile Mıdı Resteurantın olduğu iskelenin bulunduğu yolun adıdır. Burada mavnalarca iskeleye gelen ve giden malları taşımak için Dekovil denilen raylı bir taşıma sistemi de bulunuyordu. Çevrede Abbas Furtun, Hüseyin Köksal, Mehmet Furtun, Muhittin Ilgıt, Temel-Kahraman Sağra gibi kişilerin fındık işleme fabrikaları da bulunuyordu. Tahıl pazarı üreticinin özellikle fındığını sattığı bir yerdi.

Kısa olarak bahsettiğim görüşlerimin amacı, yapmış olmak için değil şehrimize kimlik kazandıracak mekanların sadece bir binadan ziyade içerisinde yaşam olan tarihi mekanlara sahip olmamızdır.” 

Sayın karlıbel’in görüşlerine katılmamak mümkün değil. Şehrin durumu ortada, karar vericiler yapacakları işler için halkın görüş ve düşüncelerini alma ihtiyacını duymadılar. Ben yaparım olur mantığı yürüttüler. Şehrin kurucusu olarak kabul ettiğimiz Süleyman Felek’in merkezin planlarının Fıransa da hazırlandığı, sonradan gelenlerin hizmetleri ortada.  Başkan Dr. Hilmi Güler’le bu Ergin karlıbel’in söyledikleri aslında şehir için bir projedir. Başkan bu konuya öncelik vermeli ki sonuçta berbat bir üretimimiz olmasın..

 Çirkin, Karanlık, İmajsız, Lağım kokan sokakların olduğu, Çukur yolların bulunduğu, Tepeden çirkin çatıların, Mimarisiz yapıların, Görüntü kirliliği yaratan balkonların, Yollarının otopark olduğu, Kaldırımların işgal edildiği, Sokaklarının taksi duraklarının işgaline uğradığı, Borç konusunda henüz bir duyuruda yapılmadı, Su indirimi ve yeniden yapılandırma  konusunda tık yok, Milyonlar harcanarak caddeye mermer yol yapılması, Yağmurlu havalarda göllerin oluştuğu caddeleri olan bir İl’de sözüm ona Büyük Şehirde yaşıyoruz ama aslında bir beldede yaşadığımızın farkında değiliz. 

Bu olumsuz tablo başkan Güler’in eline doğdu aslında. Nasıl düzeltecek sabırsızlıkla bekliyoruz.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş