sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

Fındıkta Külleme Hastalığı ile Mücadele

Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğünden üreticilere fındıkta küllenme hastalığı ile mücadele için 2. uygulamanın yaptırılması gerektiği belirtildi.
Bu haber 2019-06-16 15:02:06 eklenmiş ve 120 kez görüntülenmiştir.

Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğünden üreticilere fındıkta küllenme hastalığı ile mücadele için 2. uygulamanın yaptırılması gerektiği belirtildi.

Fındık bitkisinin önemli hastalıklarından olan külleme hastalığı bir fungus olup, kışı yere dökülen yapraklarda hastalıklı bitki artıklarında geçirir. Hastalık belirtilerini ilkbaharda gelişmekte olan yaprak ve sürgünler üzerinde gösterir. Hastalık rüzgarla taşınarak bitkiden bitkiye yayılır. Külleme hastalığında, yapraklardaki belirtiler yaprağın her iki yüzeyinde de oluşabilir. Hastalık etmeninin, yaprakların alt kısımlarında gelişmesi ile ilk başlarda üst kısımlarda renk açılımları, sarımsı beneklenme şeklinde lekeler oluşur. Daha sonra yapraklar giderek kahverengileşmeye, gevrekleşmeye, kıvrılmaya başlar ve vaktinden önce dökülürler. Genç sürgünlerde ve yapraklarda yüzeyde ilk önce un serpilmiş gibi bir görüntü oluşmakta; ilerleyen dönemlerde renkte matlaşma ve kahverengileşme meydana gelmektedir. Özellikle erken dönemde hastalığa yakalanan çotanaklarda kurumalar gözlenmektedir.

Bu hastalığa karşı etkili bir mücadele için çiftçilerin tavsiyelere uygun olarak hastalığın gelişim dönemlerine göre ilaçlama yapmaları, mücadeledeki başarıyı artıracaktır.

İl Tarımve Orman Müdürlüğümüzce yapılan tespitlere göre; sahil, orta ve yüksek kesime göre mayıs ayı içinde 1. Uygulaması yapılan külleme hastalığı ile mücadele için  2. Uygulamanın mutlaka yapılması gerekmektedir.

Bakanlığımızca ruhsatlandırılan Bitki Koruma Ürünlerinden Fluopyram 200 g/l+Tebuconazole 200 g/l SC aktif maddeli Bitki Koruma Ürününden 100 litre suya 25 ml olarak ve şayet Boscalid 200 g/l+Kresoxim methyl 100 g/l SC aktif maddeli Bitki Koruma Ürününden kullanılacaksa dekara 30 ml olarak kullanılmalıdır.Mücadele 10-15 gün ara ile tekrarlanmalıdır.

Fındık kurdu ve fındık yeşil kokarcası mücadelesini kaçıran üreticilerimiz, külleme ile mücadele yaparken bitki koruma ürünlerinin karışa bilirliğini teyit ettikten sonra karıştırarak tek uygulama ile mücadele yapabilirler.

Kimyasal mücadele iyi bir kaplama sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Çisentili ve mevsim için anormal derecede sıcak olan günlerde ilaçlama yapılmamalıdır. İlaçlama esnasında tüm koruyucu önlemler alınmalı, hiçbir şey yenilip içilmemeli, koruyucu maske gözlük, çizme ve eldiven mutlaka bulundurulmalıdır. İlaçlama bittikten sonra bütün vücudumuz bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop