PROJE SAHASINDA iNCELEME

Üç yıl devam edecek olan proje sonucunda; Varroaya dirençli, verim düzeyi yüksek, Karadeniz Bölgesine adapte olmuş, kışlatma kayıplarına dayanıklı bir genotipe sahip damızlık ana arı işletmesi oluşturarak, buradan elde edilecek anı arıların bölgemiz arıcılarının hizmetine sunulması amaçlanmaktadır.
Bu haber 2019-06-12 12:51:54 eklenmiş ve 195 kez görüntülenmiştir.

Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğü , Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından ortaklaşa hazırlanan ve Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce uygun görülerek desteklenen "Karadeniz Arı Genotipinin Verim ve Varroa Parazitine Direnci Yönünden Islahı Projesi" uygulama alanları İl Müdürü  Kemal Yılmaz, Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak, Ordu İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiçek ve proje ortağı kurumların teknik personellerinin katılımıyla ziyaret edilerek incelemelerde bulunuldu.

Dünya ballı bitkiler florasının %75'ine sahip olan ülkemizin; zengin florası, uygun ekolojisi, koloni varlığı ve arı kolonilerinin genetik varyasyonu ile yetiştiricilerin bilgi birikimleri ülkemizi arıcılık sektöründe avantajlı hale getirmektedir. Arılar; bal, polen, propolis, arı zehiri, bal mumu gibi arı ürünlerinin yanında özellikle insan beslenmesinde önemli olan bitkilerin polinizasyonunda da rol oynayarak, bitkisel üretimde kalite ve verimin artırılmasında önemli katkı sağlamaktadır. Arıcılığın yaygın olarak yapıldığı ülkemiz bal üretiminde dünyada 2. sırada yer alırken, ilimiz ise yetiştiricilerinin sahip olduğu yaklaşık 600.000 arı kolonisi ve ürettiği 17.000 ton bal ile Türkiye'de ilk sırada bulunmaktadır. 

İlimiz ve ülkemiz arıcılığını daha iyi noktalara taşımak amacıyla hayata geçirilen Karadeniz Arı Genotipinin Verim ve Varroa Parazitine Direnci Yönünden Islahı Projesi çerçevesinde; 2018 yılında Ordu, Giresun, Samsun. Tokat ve Sinop illerindeki yetiştiricilerden toplanan 200 adet arı kolonisi ile ıslah çalışmalarına başlanmıştır. Projenin ilk yılında ilimiz Mesudiye ilçesinde yaz dönemini geçiren kolonilerin bal verimi açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Daha sonra kışlama için Perşembe ilçesinde yerleştirilen kolonilerin kıştan çıkma kapasiteleri, ilkbahar gelişimi ve varroa hastalığına dirençleri değerlendirilerek seleksiyona tabi tutulmuşlardır.  İşletmelerde yapılan değerlendirme sonucunda başarılı bulunan kolonilerden larva transferi yöntemiyle ana arı yetiştirilmekte ve yapay tohumlama yöntemi ile ana arıların döllenmesi sağlanmaktadır.

 HABER MERKEZİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş