SINAV KAYGISI iLE NASIL BAŞ EDEBiLiRiZ?

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Psikolog Ecem Altay yaklaşan sınav heyacanı hakkında bilgi verdi
Bu haber 2019-06-10 13:07:35 eklenmiş ve 196 kez görüntülenmiştir.

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Psikolog Ecem Altay yaklaşan sınav heyacanı hakkında bilgi verdi

YKS ‘ ye günler kala öğrencilerin heyecanları gittikçe artmaktadır. Akıllardaki tek soru bu kaygıyla nasıl mücadele edebiliriz? Öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek amacıyla uygulanmakta olan sınav sistemine çocuklar birbirlerinden farklı şekilde tepki verirler. Kimi öğrenci bu süreci kontrollü bir şekilde idare edebilirken, kimi öğrencide bu duygu yoğunluğunun esiri olabiliyor. Ancak “ Bizi . Her şeyden önce kabul etmemiz gereken durum şudur. problem değildiraşılamayacak bir kaygılandıran şey sınavın kendisi değil; sınava yüklediğimiz anlamlar ve sınav hakkında ürettiğimiz oluşan yanlış inançları ve Kaygının üzerinden gelmek için zihnimizde olumsuz düşüncelerdir”.düşünceleri bulup onu kabullenmek gerekir. Kaygıyı dış bir faktörmüş gibi ele almaktansa 'Benim m var ve ben bununla baş etmeliyim' diyebilmek çok önemli.böyle bir kaygı.

Sınav kaygısı yaşayan

 çocuğun belirtileri;

Çarpıntı ve düzensiz kalp atışı,

Düzensiz solunum ve solunumda güçlük

Ellerde titreme ve ateş basması hissi,

Baş dönmesi,

Kas yorgunlukları ve uyuşma,

Terleme ya da üşüme

Mide krampları ve baş ağrısı

Gerginlik ve sinirlilik,

Heyecan ve panik,

Karamsarlık ve güvensizlik,

Korku

Düşüncelerinizle Yüzleşin

Düşüncelerinizle yüzleşirken aynı zamanda değiştirmek gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Bur da gerçekliğe en yakın şekilde yüzleşebilmek ve olumlu düşünebilmek çok önemlidir. Örneğin; “Başaramayacağım. ” inancı karşısında “Başaracağım.” gibi düşünürseniz olumsuz bir sonuçla karşılaştığınızda değiştirmeye çalıştığımız “Başaramayacağım.” İnancı olumsuz pekişmiş olur.

Bunun yerine “Başarabilirim ya da başaramayabilirim önemli olan gerçek sınava kadar yanlışlarımı görmek.” Şeklinde düşünebilirsiniz.

Düşünceniz her zaman objektif olmalıyız. Çünkü sınav süresince objektif olmak zorlaşabilir. Başarısız geçen bir denemeyi, bütün sınav sürecine mal etme çok fazla görülür. Sınav süreci sizin için sürekli değişen ve gelişen bir süreçtir. Başarısızlıklarınız mutlaka olacaktır. Başarısızlıklarınızın tüm yaşamı etkilemesine izin vermeyin. Bu konuda ki farkındalığınız arttırabilmek için tüm başarılarınızı listeleyin. Kendinize inanın.

Bedensel uygulamalar

Yüksek kaygı esnasında ruh halimizi düzenleyen hormonlarda bir takım değişiklikler olur. Bu değişiklikler sonucu yaptığımız işler aksayabilir. Gevşeme teknikleri ve nefes egzersizleri ile bu giderilebilir.

Nefes Egzersizi

Şimdi bir elinizi göğsünüzün üstüne bir elinizi karnınızın üstüne koyun. Nefes aldığınızda karnınızın havaya kalkması gerekiyor. Kalkıyorsa diyafram nefesi alıyorsunuz demektir.

Neden diyafram nefesi?

Bilimsel araştırmalara göre uyku bozukluklarına, kaygıya, vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlenmesini sağlıyor.

Burundan derin bir nefes alıp daha sonrasında ağınızdan aldığınız nefesi verin. Bunu yaparken içinize huzur alıp daha sonrasında da içinizdeki sıkıntı ve stresi dışarı veriyormuşsunuz gibi düşünerek yapın.

Gevşeme Tekniği

Gevşeme bedeninizdeki gerilimden sistematik bir şekilde kurtulmaktır. Derinlemesine gevşediğinizde, motivasyonunuzu ve dikkatinizi yoğunlaştırmayı yitirmeyeceksiniz. Tam tersine bedeninizin neresinde en çok gerilim taşıdığınızın farkına varıp bu kasları gevşetmeye yönelik egzersizler ve hareketler yapın. Derinlemesine gevşeme için yapılan düzenli alıştırmalar enerjinizi ve üretkenliğinizi arttıracaktır.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş