sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

Bel ve Boyun Çevresinde Yağlanma Uyku Apnesi Sebebi

Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kaan Akacun “Özellikle ileri derecedeki uyku apnesi sebebiyle kalitesiz uyku uyuyan kişiler ertesi gün yorgun, bitkin, konsantrasyonu düşük ve dikkatsiz olabiliyor hatta direksiyon başında uyuyakalarak trafik kazalarına sebebiyet verebiliyor” dedi.
Bu haber 2019-05-29 12:48:59 eklenmiş ve 145 kez görüntülenmiştir.

Horlamanın sadece uykuda çıkarılan yüksek ses gibi algılanmasının yanlış olduğunu dile getiren Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kaan Akacun, bunun kişinin sosyal hayatını negatif etkilemesinden tutun da başka sağlık problemlerinin habercisi olabileceğine kadar geniş bir konu olduğunun altını çizdi. 

Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kaan Akacun, uyku apne sendromu ile ilgili bilgiler verdi…

EN ÖNEMLİ SEBEPLERİN BAŞINDA FAZLA KİLO GELİR

“Horlama, uykudayken üst solunum yollarında gelişen tıkanıklığa bağlı oluşan sestir. Bu ses soluk alma sırasındaki hava akımının yarattığı vibrasyondan kaynaklanır. Horlama; birçok farklı sebepten kaynaklanabilen bir sağlık sorunudur. Bu sebeplerin başında burunla ilgili problemler gelir ama burun horlamanın sadece yüzde 10'undan sorumlu bir organdır. Burunla ilgili problemlerin dışında horlama ve uyku apnesi ile ilgili olarak fazla kilo sorunu, küçük dil, yumuşak damak, dil kökü, çene ile boyun kemiğinin arasındaki ilişki, boyun, bel ve karın çevresinde yağlanma, santral sebepler (beyinle ilgili nedenler) sayılabilir. Ayrıca alkol, yorgunluk ve sırt üstü yatmak gibi faktörler de horlamaya sebep olabilir. Horlama önemli bir sorundur ama daha önemli olan ise uyku apnesidir.”

SALGILANAN ADRENALİN TANSİYONU YÜKSELTİR

“Uyku apnesi, uyku sırasında en az 10 saniye boyunca ağızdan ve burundan hava giriş çıkışının durmasıdır” diyen KBB Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kaan Akacun, “Uykuda hava giriş çıkışının durması ile vücut alarm durumuna geçer. Örneğin böbrek üstü bezinden adrenalin salgılanmaya başlar ve bu durum da tansiyon yükselmesine yol açar. Bir defasında uyku laboratuvarında uyuttuğumuz bir hastamızın tansiyonu 25’e çıktı. Hastada koroner yetmezlik ya da yüksek tansiyon varsa; uyku apnesi, uykuda ölüm nedeni olabilir. Üstelik bu hastalar 40 yaş üstü ise bu duruma eşlik edebilecek farklı rahatsızlıkları da olabilir. Sadece orta yaş veya yaşlılarda değil, gençlerde de sık görülür ve uykuda ölümlerin önemli bir kısmını oluşturur” diyerek uyardı.

DİL ASMA AMELİYATLARI ÇÖZÜM OLABİLİR

‘Gittiğiniz uzman bir KBB hekiminin detaylı muayene ve testlerinden sonra uyku apnenizin sebebi bulunabilir’ diyen Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kaan Akacun, “Doktor önce hastanın öyküsünü dinler. Daha sonra hasta bir gece uyku laboratuvarında uyutulur ve gece boyunca çeşitli monitörlerle vücut hareketlerinin kaydı tutulur. Sabah, elde edilen verilere bakılarak problem ne ise onu çözmeye odaklanılır. Küçük dil büyükse küçültüyoruz, yumuşak damak gevşekse geriyoruz, bademcik büyükse alıyoruz, dil kökü büyükse radyofrekans uyguluyoruz. Ayrıca dili asma ameliyatları ya da çene boyuna çok yakınsa çene yükseltme ameliyatları da uyku apnesinin tedavisinde yapılabilen ameliyatlardır’ diyerek tedavi hakkında bilgilendirdi.

DİREKSİYONDA UYUYUP KAZA YAPABİLİRLER

Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kaan Akacun “Özellikle ileri 

derecedeki uyku apnesi sebebiyle kalitesiz uyku uyuyan kişiler ertesi gün yorgun, bitkin, konsantrasyonu düşük ve dikkatsiz olabiliyor hatta direksiyon başında uyuyakalarak trafik kazalarına sebebiyet verebiliyor” dedi.

Uyku apnesi sorunu olan kamyon şoförü bir hastasının tedavi olmadan önce direksiyonda uyuyakalıp 7 kez trafik kazası yaptığını da anlatan Op. Dr. Kaan Akacun, “Hasta uyku apnesi olduğunu kendisi fark edemeyebilir. Horlama önemli bir ipucudur fakat kişi yalnız yaşıyor olabilir. Bu nedenle uyku apnesinin gündüze sarkan bulgularına dikkat etmek gerekir. Bunlardan bazıları şöyledir:

- Gündüz yorgunlukları,

- Gündüz aşırı uyku hali,

- Baş ağrıları,

- Bezginlik hali,

- Sabah yorgun uyanma,

- Ağız kuruluğu ile uyanma,

-Ayrıca bu insanlar uykuda dinlenemedikleri için dikkatlerini toplamakta ve uyanık kalmakta güçlük çekerler ve çeşitli kazalar yaşarlar” dedi.

HABER MERKEZİ

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop