sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

‘TMO ÜRETiCiYi MAĞDUR ETMiŞTiR’

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Başkan, milletvekilleri öncelikle, Trabzon Milletvekilimiz Sayın Ahmet Kaya İstanbul'da demokrasi nöbetinde, onun da bu konuyla ilgili bir araştırma önergesi vardı. Tabii o burada bulunamadığı için hem selamlarını iletiyorum hem de onun yerine bölge milletvekili olarak ben söz almış bulunmaktayım dedi.
Bu haber 2019-05-29 13:04:51 eklenmiş ve 122 kez görüntülenmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Başkan,   milletvekilleri öncelikle, Trabzon Milletvekilimiz Sayın Ahmet Kaya İstanbul'da demokrasi nöbetinde, onun da bu konuyla ilgili bir araştırma önergesi vardı. Tabii o burada bulunamadığı için hem selamlarını iletiyorum hem de onun yerine bölge milletvekili olarak ben söz almış bulunmaktayım dedi.

    Maalesef son yıllarda, bu son ekonomik sorunlardan da bağımsız olarak daha önceden de bölge ekonomisi sürekli kan kaybediyordu, Trabzon da bunun içindeydi. Bölge ekonomisi zaten Ankara'ya tamamen bağımlı, Ankara öksürse âdeta Karadeniz zatürre oluyor. Bu da kendine yeterli bir ekonomik döngüsünün olmayışından kaynaklanıyor. Bu yüzden eldeki imkânların yani tarım ürünlerinin, başta fındık olmak üzere balıkçılığın desteklenmesi ve turizm gibi yeni alanların da araştırma yapılıp ekonomiye kazandırılması çok önemli.

Tabii "Karadeniz" dendiğinde fındık konu olmak zorunda çünkü başka bir şey yok Karadeniz'de, vermemişsiniz, olanı da alıp götürmüşsünüz; dağlarını almışsınız, ormanlarını almışsınız, derelerini almışsınız. Tabii, tek geçim kaynağını konuşmak zorundayız. Zaten herkes fındıktan nasibini alıyor; bahçedeki zararlı yeşil kokarcaya, kahverengi kokarcaya, fındık kurduna kadar, keza bahçe dışındaki ofisindeki fındık kurtlarına kadar herkes nasipleniyor. TMO bile devlet kuruluşu olduğu hâlde 14 liradan aldığı fındığı 18 liraya satıp âdeta üretici üzerinden kâr yapıyor. Herkes bu işten sebepleniyor, nasipleniyor ama bir tek, maalesef, alın teri döken, emek veren kesimler bundan faydalanamıyor ki en büyük payı da zaten -hep söylüyoruz- İtalyan firması Ferrero alıyor. Bütün fındığı aldığı gibi bahçeleri de kiraladı, insanlarımızı da onun üzerinde şu anda çalıştırıyor; tek seçici durumda ve tekel olmuş durumda. İhracat izni de verdiniz ona ve biz bu konuyla ilgili Rekabet Kurulu Başkanlığına 24/10/2018 tarihinde başvuru yaptık, hâlen bir sonuç çıkmadı. Çünkü Anayasa'mızın 167'nci maddesi ve 4045 sayılı Rekabet Kanunu'na göre de aslında bunun olmaması gerekiyor fakat bunu bir türlü çözemedik. 

 Fındık sezonu geliyor, önümüzde ve fındık hasadından önce muhakkak taban fiyat belirlenmek ve verilmek zorunda. Sizin yakınlarda yaptığınız oradaki fındık çalıştayında da Sayın Bakan bunu söyledi. Yapacaklar mı, göreceğiz hep beraber. Çünkü bu ülkedeki en büyük sorunlardan birisi de siyasi riyakarlık, verilen sözlerin tutulmaması. Bir örnek vermek istiyorum: 18 Haziran 2018'de, 24 Haziran seçimlerinden önce Sayın Erdoğan Ordu'ya geldi, miting yaptı. Bu mitingde dedi ki: "Biz 15 TL fındık fiyatı önermiştik, onlar sadece konuşur."

Arkasından fındık sezonu başladı, 11-12 liraya üreticiye fındığı sattırdınız. Kasım ayı geldi, nihayet o, bizim dediğimiz fiyata, yaklaşık olarak 14,5 liraya üreticiye değil -altını çiziyorum- tüccarın deposundaki fındığa fındık fiyatı verdiniz ve üreticiyi mağdur ettiniz. Bu yine bu sene bu şekilde olmasın. İnsanlar daldan tutmadan fındığın hakkını vermenizi bekliyorum. 

HABER MERKEZİ 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop