sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

Erken Teşhis ve Tedavi ile Lösemi’den Kurtulmak Mümkün

25-31 Mayıs Uluslar Arası Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı.
Bu haber 2019-05-28 12:56:00 eklenmiş ve 116 kez görüntülenmiştir.

Ordu Sağlık Müdürü  Dr. Ergün Yanmaz,  Ergün Yanmaz  konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi. “Halk arasında "Kan Kanseri" olarak bilinen lösemi, kemik iliğindeki hücrelerin kontrolsüz ve aşırı çoğalması ile ortaya çıkan, tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35'ini lösemiler oluşturur ve birinci sıradadır. Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası bildirilmektedir.

Lösemi, bağışıklık sistemimizin önemli bir parçası olan beyaz kan hücrelerinin (akyuvarlar) kontrolsüz çoğalması sonucunda oluşan bir çeşit kanserdir. En çok görüldüğü yaşlar 2-5 yaşları arasıdır. Lösemide, kemik iliğinde çok sayıda hücre kontrolsüzce çoğalır ve normal kan hücrelerinin yerini alır. Bu nedenle hasta, enfeksiyon ve kanamaya açık hale gelir.  Kemik iliğinden başlayan hastalık, vücudun farklı yerlerine de yayılabilir.

Lösemi nedenleri henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Genetik yatkınlıkları radyasyon, benzin ve türevleri (bali, tiner vs.) böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı virüslere bağlı hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları çalışmalarla gösterilmiştir.  Bu nedenle Çocuklar kanser yapıcı maddelerden uzak tutulmalı ve organik gıdalarla beslenmelidir. Beyin ve vücut gelişimlerinin en hızlı ilerlediği büyüme çağındaki çocukların beslenmeleri büyük önem taşımaktadır.

 Soluk görünüm, ateş, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, nedensiz burun ve cilt altı kanamaları, lenf bezlerinde büyüme, kansızlık, karaciğer-dalak büyümesi belirtiler arasındadır. Tedavi yöntemine gelince Lösemi tanısı olan vakalara haftada, ayda bir damardan verilen çok sayıda ilaç ve kemoterapi tedavisiyle uzun soluklu bir tedavi uygulanır. Bu tedavi sonucunda % 70-85 oranında tamamen iyileşme sağlanabilir. Yalnızca % 5 oranındaki vakalarda ve uygun durumlarda kemik iliği nakli yapılabilir.

İnsanların en değerli varlıkları hiç kuşkusuz sağlıklarıdır. Bu nedenle daha çocukluk, öğrencilik çağlarında sağlığın değeri iyi kavranmalı ve gereken önem verilmelidir.

Löseminin günümüzde artık korkulacak bir hastalık olmadığını söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz ‘’ Erken teşhis ve tedavi ile lösemiden bütünüyle kurtulmak mümkün. Ebeveynler, çocuklarında aniden ortaya çıkan ve bir süredir devam eden belirtiler konusunda dikkatli olup, bu belirtileri gördüklerinde aile hekimlerine derhal başvurmalıdır’’ dedi.

HABER MERKEZİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop