Fındıkta Külleme Hastalığı Mücadele Zamanı Başladı

Ordu Tarım ve Orman Mlüdürlüğü fındık üreticilerine küllenme hastalığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Bu haber 2019-05-09 12:27:34 eklenmiş ve 158 kez görüntülenmiştir.

Ordu Tarım ve Orman Mlüdürlüğü fındık üreticilerine küllenme hastalığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Fındık bitkisinin önemli hastalıklarından olan külleme hastalığı bir fungus olup, kışı yere dökülen yapraklarda hastalıklı bitki artıklarında geçirir. Hastalık belirtilerini ilkbaharda gelişmekte olan yaprak ve sürgünler üzerinde gösterir. Hastalık rüzgarla taşınarak bitkiden bitkiye yayılır. Külleme hastalığında, yapraklardaki belirtiler yaprağın her iki yüzeyinde de oluşabilir. Hastalık etmeninin, yaprakların alt kısımlarında gelişmesi ile ilk başlarda üst kısımlarda renk açılımları, sarımsı beneklenme şeklinde lekeler oluşur. Daha sonra yapraklar giderek kahverengileşmeye, gevrekleşmeye, kıvrılmaya başlar ve vaktinden önce dökülürler. Genç sürgünlerde ve yapraklarda yüzeyde ilk önce un serpilmiş gibi bir görüntü oluşmakta; ilerleyen dönemlerde renkte matlaşma ve kahverengileşme meydana gelmektedir. Özellikle erken dönemde hastalığa yakalanan çotanaklarda kurumalar gözlenmektedir.

Bu hastalığa karşı etkili bir mücadele için çiftçilerin tavsiyelere uygun olarak aşağıdaki dönemlere göre ilaçlama yapmaları, mücadeledeki başarıyı artıracaktır.İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından  yapılan tespitlere göre; İlimizde fındıkta külleme hastalığı mücadele zamanı; sahil kesimde Mayıs ayının ilk haftasında, orta kesimde Mayıs ayının ikinci haftasında ve yüksek kesimde ise Mayıs ayının üçüncü haftasından itibaren başlanmalıdır.

İlk ilaçlamayı fındık kozalak akarı zararlısı da dikkate alınarak Kükürt 800 g/l SC aktif maddeli ilaçtan 100 litre suya 400 ml olarak başlanmalıdır. Uygulamanın ardından yağmur yağması durumunda ilaçlanma tekrarlanmalıdır.

Diğer ilaçlamalarda Fluopyram 200 g/l+Tebuconazole 200 g/l SC aktif maddeli Bitki Koruma Ürününden 100 litre suya 25 ml olarak ve şayet Boscalid 200 g/l+Kresoxim methyl 100 g/l SC aktif maddeli Bitki Koruma Ürününden kullanılacaksa dekara 30 ml olarak kullanılmalıdır.Kimyasal mücadele iyi bir kaplama sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Çisentili ve mevsim için anormal derecede sıcak olan günlerde ilaçlama yapılmamalıdır. İlaçlama esnasında tüm koruyucu önlemler alınmalı, hiçbir şey yenilip içilmemeli, koruyucu maske gözlük, çizme ve eldiven mutlaka bulundurulmalıdır. İlaçlama bittikten sonra bütün vücudumuz bol sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Mücadele 10-15 gün ara ile en az 3 tekerrür olacak şekilde tekrarlanmalıdır.İlimizin fındıktan sonra diğer önemli bir geçim kaynağı da arıcılıktır. Arıların zarar görmemesi için su içtiği kaynaklara Bitki Koruma Ürünleri bulaştırılmaması, ilaçlamaların akşamüzeri arıların uçuş yapmadıkları zamanda yapılması ayrıca zirai mücadele zamanı gelmeden bir hafta önceden arıcılarımızın arılarını mümkün mertebe 6 km. uzağa yerleştirmeleri gerekmektedir.

                             HABER MERKEZİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş