sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

AŞI TAKVİMİNİ ATLAMAYIN

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Nermin ERİBOL aşı haftası ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Bu haber 2019-04-25 13:39:41 eklenmiş ve 122 kez görüntülenmiştir.

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Nermin ERİBOL aşı haftası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

YENİ DOĞAN AŞILARI KAÇA AYRILIYOR? NE ZAMAN YAPILIYOR? 

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı aşı takvimine göre, ilk bir yaş içinde üç doz Hepatit B, bir doz BCG, üç doz karma aşı, dört doz pnömokok aşısı, bir doz da MMR (kızamık, kızamıkçık, kabakulak) aşısı yapılır. 18’inci ayda karma aşı bir kez daha tekrarlanır. Ancak bu aşıların dışında, henüz Sağlık Bakanlığı’nın programında olmayan ama ülkemizde ruhsatlı olarak bulunan ve yapılması gereken aşılar da var. Bunlar rotavirüs, suçiçeği ve hepatit A aşılarıdır. Suçiçeği 13-15’inci aylarda, rotavirüs ikinci, dördüncü ve altıncı aylarda veya ikinci ve dördüncü aylarda iki farklı marka olarak ve hepatit A aşısı, iki yaş ve iki yaş ve altıncı ayda tekrar doz olarak yapılır. 4-6 yaş aralığında da karma, MMR ve suçiçeği aşıları hatırlatma dozu şeklinde tekrarlanır. 

AŞILAR HANGİ HASTALIKLARA KARŞI KORUYUCU?

Aşılar, bebeklik ve çocukluk çağında çok ağır geçen, kalıcı hasarlar bırakabilen ve bazen de ölümcül olabilen birçok hastalığa karşı koruyucudur. Günümüzde ileri teknoloji ile üretilen aşıların yan etkileri yok denilecek kadar azdır. Görülen yan etkiler genellikle aşı yerinde şişlik ve kızarıklıktan ibarettir. Tüm aşı reaksiyonları, hastalığın oluşması ile ortaya çıkabilecek ağır sonuçlardan çok daha önemsizdir. Örneğin HIB aşısı Henofilus Influenza B bakterisi ile meydana gelen, özellikle iki yaşın altındaki çocuklarda sık görülen enfeksiyonlara karşı koruyan bir aşıdır. Bu bakteri menenjit, zatürree, ortakulak iltihabı gibi enfeksiyonlara neden olabilir. Aşısız çocuklarda HIB’in neden olduğu menenjitler en uygun şekilde tedavi edilse bile, yüzde 30’lara varan sakatlık veya yüzde 10’lara varan ölüm görülebilir. Zatürree aşısı, pnömokokların neden olduğu zatürree, ortakulak iltihabı, üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruyan bir aşıdır. Zatürree aşısının ayrıca dalağı alınmış ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişilere kesinlikle yapılması gerekir. 

YENİDOĞANAŞILARINI YAPTIRIRKEN AİLELR NELERE DİKKAT ETMELİ? 

Çocuk doktorları bebeklere aşı yapmadan önce, bebeklerin hasta olup olmadığına dikkat etmeli. Aileler bebeklerini aşı yapıldıktan sonra, ilk 48-72 saat boyunca gözlemlemeli. Normalin dışında bir reaksiyon gözlenmesi durumunda doktorla iletişime geçilmeli. Aileler doktorların yaptığı aşının hangi firmaya ait olduğunu, üretim tarihini, son kullanma tarihini ve yan etkilerini sormalı. Bir önceki aşıyla ilgili reaksiyonlar doktorla paylaşılmalı. Polio denilen çocuk felci aşısı, bugün birçok çocuğun hayatını kurtarıyor. Bu aşı 9 milyonda bir ters reaksiyon gösterebilir. Onun dışında çok güvenlidir. Ama ‘canlı, ağızdan verilen polio aşısı’ soğuk algınlığından daha önemli bir hastalığı olan bebeklerde ertelenmeli. Bunun dışında aile içinde kanserli veya başka bir hastalıktan dolayı bağışıklık sistemi baskılanmış birey varsa uygulanmamalı. KKK (kızamık, kızamıkçık, kabakulak) aşısından birkaç gün sonra, hafif döküntü, ateş, boyunda hafif bir şişlik görülebilir.

AŞILAMA TAKVİMİNE SADIK KALINMAZSA NELER YAŞANABİLİR? 

Aşılama takvimine sadık kalınmaz ve çocuk aşılanmadan önce hastalık geçirirse, komplikasyonları çok daha ağır olabilir. Ancak aşılama gecikse bile kaldığı yerden devam edebilir. 

Her aşı kendi içinde önemlidir. Çünkü her hastalığın kendine göre ciddi, kalıcı hasar yapabilecek yan etkileri mevcuttur. Bunun için Sağlık Bakanlığı aşılama programında olan her aşı mutlaka yaptırılmalıdır, yasal zorunluluğu vardır.

AŞI TAKVİMİ

0. ay Hepatit B

1. ay Hepatit B

2. ay BCG, Karma aşı, Pnömokok aşısı

4. ay Karma aşı, Pnömokok aşısı 

6. ay  Karma aşı, Pnömokok aşısı, Hepatit B

12. ay MMR (kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı)

13-15. ay suçiçeği (özel aşı)

18. ay Karma aşı (tekrar)

2 yaş Hepatit A ilk doz 

2.5 yaş Hepatit A ikinci doz

4-6 yaş aralığında karma aşı, MMR, suçiçeği aşıları hatırlatma doz olarak (özel aşı)

* Rotavirüs aşıları da Türkiye’de iki farklı marka altında 2’nci ve 4’üncü aylarda 2 doz, 2’nci, 4’üncü ve 6’ncı aylarda 3 doz yapılır.  HABER MERKEZİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop