GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE SON 7 GÜN

Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş Gelir Vergisi Beyannamelerinin verilmesine 7 gün kaldığını anımsatarak, beyannamelerin mutlaka mali müşavir veya muhasebecilere danışarak verilmesini istedi.
Bu haber 2019-03-18 13:56:24 eklenmiş ve 603 kez görüntülenmiştir.

Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş Gelir Vergisi Beyannamelerinin verilmesine 7 gün kaldığını anımsatarak, beyannamelerin mutlaka mali müşavir veya muhasebecilere danışarak verilmesini istedi. 

Baş, yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; Gelir Vergisi Beyanında son günlere yaklaşmaktayız. Mükellefler özellikle, kira, ücret, menkul sermaye iradı gibi gelirlerini hazır beyan sistemi ile verebilmektedir. Beyanname konusu özel uzmanlık isteyen bir konudur. Gerek gelirin toplanması, gerek istisna ve muafiyetlerin değerlendirilmesi özellikli konulardır. Mükelleflerin ilerde cezalı tarhiyat ile karşılaşmamaları için bir Mali Müşavirden danışmanlık almaları kendilerinin faydalarına olacaktır.

2018 yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilmesi süresi 25 Mart 2019 tarihinde sona eriyor. Gelir Vergisi Mükelleflerinin mesleki ve ticari kazançlarının yanı sıra, vatandaşların eğer var ise kira gelirleri, beş yıldan az elde tutulup satılan gayrimenkul satış karı gelirleri, birden fazla işverenden elde edilen ücret geliri, ortak olunan anonim veya limited şirketlerden elde edilen kar payı tutarları gelirlerinin de beyan edilmesi gerekmektedir.

Bazı gelirler, hazır beyan sistemi ile beyan edilebilmektedir.  

Hazır Beyan Sistemi, ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarınıza ilişkin Gelir Vergisi Beyannamemizin önceden hazırlanarak mükelleflerin onayına sunulduğu sistemdir. Ticari, zirai ve serbest meslek kazancı elde edenler bu sistemden yararlanamamaktadır.

Maliye Bakanlığınca hazırlanan hazır beyan sistemi ile vatandaşlar internet üzerinden kendi adlarına hazırlanan beyannamesini görüntüleyerek, onaylayabilecek veya gerekli değişiklikleri yapabilecektir. Sistemle ilgili alanlardaki vergi hesaplamaları otomatik yapılmaktadır. Ancak yine de mükelleflere beyannamelerini vermeden önce bir MALİ MÜŞAVİRE danışmalarını öneririz. Küçük bir hata önemli vergi ve cezalarına sebep olabilir. Bunun için mutlaka bir Mali Müşavir görüşmeleri faydalarına olacaktır.

Gayrimenkuller ve elde edilen kira gelirleri ile ilgili tüm bilgiler ilgili kurumlarca maliye bakanlığı ile paylaşılmaktadır. İleride cezai durumlarla karşılaşmamak için 2018 yılına ait beyana tabi gelirlerin MESLEK MENSUPLARI ile birlikte kontrol edilerek beyan edilmesi fayda sağlayacaktır.

2018 yılında elde edilecek konut kira gelirlerinin 4 bin 400 lirası gelir vergisinden müstesnadır yani bu tutarı geçmeyen konut kira gelirlerinin beyan edilmesi gerekmemektedir. İstisna tutarının üzerinde gelir elde edilmesine rağmen yasal süresinde beyan edilmemesi veya eksik beyan edilmesi durumunda, istisnadan yararlanma hakkı ortadan kalkmaktadır. İşyeri kira geliri elde edip bu gelirlerinden gelir vergisi (stopaj) kesintisi yapılanların brüt 34 bin liraya kadar kira gelirleri olması durumunda da beyanname verme zorunluluğu bulunmamaktadır.  

Beş yıldan az elde tutulup satılan gayrimenkul kazançlarının 12 bin lirası gelir vergisinden istisna edilmiştir. Kazanç hesaplanırken, gayrimenkulün maliyet bedeli alındığı ve  satıldığı aylar hariç olmak üzere Yİ-ÜFE artış oranına göre değerleme yapılması gerekmektedir. 

Vatandaşlarımızın ileride cezai durumla karşılaşmaması ve vergi istisna haklarının kaybolmaması için yasal süreler önem arz etmektedir. Bu nedenle 25 Mart Pazartesi gününe kadar beyanların yapılması gerekmektedir. HABER MERKEZİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş