sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

MALİ MÜŞAVİRLER YIL SONUNU DEĞERLENDİRDİ

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, 2018 Yıl Sonu Değerlendirme Toplantılarını Altınordu, Fatsa ve Ünye İlçelerinde gerçekleştirdi.
Bu haber 2018-12-06 13:54:28 eklenmiş ve 176 kez görüntülenmiştir.

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, 2018 Yıl Sonu  Değerlendirme Toplantılarını Altınordu, Fatsa ve Ünye İlçelerinde gerçekleştirdi. 

Toplantıya Oda Başkanı Bahadır Baş’ın beraberinde Onursal Oda Başkanı Ertuğrul Yüksel, Başkan Yardımcısı Ercan Yurttaş, Oda Sekreteri Mehmet Ender Sönmez, Oda Saymanı Orhan Murat Gür, Oda Yönetim Kurulu Üyesi Ercan KIR ile Altınordu, Gölköy, Gürgentepe, Perşembe, Ulubey, Fatsa, Korgan, Kumru, Aybastı, Ünye ve Akkuş ilçelerinde bulunan meslek mensupları katıldı. 

Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası ile ilgili bilgiler veren Oda Başkanı Bahadır Baş “Odamızın şu an itibariyle 367 üyesi var. Bunlardan 221’i bağımsız, yani büro sahibi, Mali Müşavirlik faaliyeti yürüten, 146’sı ise bağımlı meslektaşımızdır. Şu an itibariyle Odamızın aktif stajyer sayımız 48, bitirme sınavlarına giren stajyer sayımız 25, Staja giriş sınavlarına giren stajyer aday sayımız 136’dır.  2018 yılı içerisinde Oda Toplantı Salonu’nda 20 eğitim ve seminer yapılmış, 24 tane çeşitli etkinlikler düzenlenmiş ve meslek mensuplarına, stajyerlere ve çeşitli kurum ile kuruluşlara 67 ziyaret gerçekleştirmişiz.” dedi.

2018 Yılını Değerlendiren Baş; ‘‘Dünya değişiyor, biz kendi içerimizde kapalı kalıyoruz. Bazı sorunları bazı gelişmeleri göremiyoruz. Bugün yaşadığımız mesleki sorunların bir kısmı ülkenin vergi alma biçimiyle ilgilidir.  Gelir ve Kurumlar Vergisi bizim hazırladığımız beyannamelerin toplam vergi gelirleri içerisindeki payı çok düşük. Vergi ÖTV ve KDV gibi dolaylı vergilerden alınıyor. Dolaylı vergilerin toplam vergi gelirlerindeki payı %75-76 larda. Yani bu kolay vergiciliktir. Bunun üzerine her üç senede bir af ve yapılandırma yasası çıkarsa,  böyle bir ülkede mali müşavirlik yapmak kolay değildir.  Bu sistemde bu işi yapmak bizler için çok zordur. Ben meslektaşlarımız ile gurur duyuyorum. Eğri yolda doğru yürümeye çalışıyorlar. Bu ülkede Mali Müşavirlik yapmak gerçekten zor bir iştir.’’ dedi.

 ‘‘Zorunlu mesleki eğitimlerimiz geliyor. TÜRMOB'un hazırlamış olduğu yönetmelik nihayet yayınlandı. 01.01.2019 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak. Her yıl 30 saat, toplam üç yılda da 120 saatlik eğitimi meslektaşlarımız tamamlamak zorundadır. Bunun 10 saati uzaktan eğitim, 10 saati yüz yüze eğitim, 10 saati de konferans seminer gibi eğitimler olacaktır. Aksi takdirde bu eğitimlere katılmayan meslek mensupları çeşitli mesleki yaptırımlarla karşılaşabilir. ’dedi.

Ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk konusuna değinen Baş Mali Müşavirler birçok vergi uyuşmazlıklarında etkin bir görev üstlenerek uzlaşma müessesi kapsamında mahkeme süreçlerine gidilmeden vergi uyuşmazlıklarını idari safhada çözüme kavuşturmaktadırlar. Böylelikle idare ve vergi mükellefleri arasında uygulamada hem uzlaştırmacı, hem arabulucu olarak filen rol almaktadırlar. Mali Müşavirler; Bilirkişilik yapabilir, uzlaştırmacılık yapabilir, konkordato komiserliği yapabilir, vergi uyuşmazlıklarında etkin görev alabilirler ama arabulucu olamazlar demek doğru bir yaklaşım değildir. Arabuluculuk da uyuşmazlıkların tarafsız üçüncü bir kişinin yardımıyla çözümlenmesini öngören bir sistemi ifade etmektedir. Konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri bizlerin direkt mesleki konusu ve uzmanlık alanı olup, arabuluculuk müessesi mali müşavirler olmadan istenen amaca ulaşamaz. Özellikle ticari uyuşmazlıklar ve işçi işveren uyuşmazlıkları mali müşavirlerin arabuluculuk yapabileceği en temel işler arasındadır. Bu nedenle Mali müşavirlere arabuluculuk yetkisi verilmelidir. Konkordato talep eden şirketler ile alacaklılar arasında doğan ticari uyuşmazlıklar "Arabuluculuk Müessesesi" tarafından çözülebilmesi için mutlak surette Mali Müşavirlerin de yetkilendirilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Onursal Oda Başkanı Ertuğrul Yüksel; ‘‘Dünya değişiyor, değişen dünya paralelinde mesleklerin hepsi değişiyor. Bu anlamda en fazla değişikliğe uğrayacak mesleklerden bir tanesi de bizim mesleğimizdir. Değişen zamana uyabilen arkadaşlarımız devam edecek, uyamayanlarda kenara çekilmek zorunda kalacaktır. Bunun için geleceğe kendimizi hazırlamamız, özelliklede bu mesleği de planlamamız gerekiyor.’’dedi.

Oda Sekreteri Mehmet Ender Sönmez ‘‘Konkordato yasamızda daha önceden de var olan bir müesseseydi. 2004 sayılı icra iflas kanunu 2018 yılında yeni bir düzenlemeyle yeniden bir işlevsel hale getirilmiştir. Konkordato özellikle borçlarını vadesi geldiği halde ödemeyen ya da ödeyememe tehlikesi altında olan gerçek kişi ya da firmaların tenzilat ya da vade uygulayarak borçlarına yeniden bir yapılandırma olarak değerlendirebiliriz. ’dedi.

 HABER MERKEZİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop